Logo Przewdonik Katolicki

Pamięci metropolity

Błażej Tobolski
Fot.

13 sierpnia minęła 30. rocznica śmierci abp. Antoniego Baraniaka, metropolity poznańskiego. Dlatego też tego dnia rano w katedrze celebrowana była Msza św. w jego intencji. Podczas tej Mszy św. pragniemy modlić się do miłosiernego Boga o radość życia wiecznego dla arcypasterza naszej archidiecezji, zmarłego 30 lat temu. Pragniemy także dziękować za wszystkie jego wielkie dokonania,...

13 sierpnia minęła 30. rocznica śmierci abp. Antoniego Baraniaka, metropolity poznańskiego. Dlatego też tego dnia rano w katedrze celebrowana była Msza św. w jego intencji.

Podczas tej Mszy św. pragniemy modlić się do miłosiernego Boga o radość życia wiecznego dla arcypasterza naszej archidiecezji, zmarłego 30 lat temu. Pragniemy także dziękować za wszystkie jego wielkie dokonania, za jego świadectwo wiary – mówił bp Marek Jędraszewski, przewodniczący liturgii.

Przypomniał on również słowa, jakie Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński wypowiedział o abp. Antonim Baraniaku: „Kilka godzin po moim uwięzieniu, został zabrany i osadzony w więzieniu [...] był dla mnie niejako ostoją. Na niego bowiem spadły główne oskarżenia i zarzuty, podczas gdy mnie w moim odosobnieniu przez trzy lata oszczędzano. [...] Sam oszczędzał informacji o swoim cierpieniu nawet mnie. Domyślałem się, że względny spokój w więzieniu zawdzięczam jemu, bo on wziął na siebie jak gdyby ciężar całej odpowiedzialności Prymasa Polski”.

W tym roku mija 50. rocznica podjęcia przez abp. Antoniego Baraniaka posługi arcybiskupa metropolity poznańskiego. Okolicznościowe uroczystości związane z jego posługą i działalnością przewidziane są na 13 października. Informacja w kolejnych numerach „PK”.

Abp Antoni Baraniak urodził się 1 stycznia 1904 r. w Sebastianowie (parafia Mchy). Święcenia kapłańskie przyjął w 1930 r. Od 1933 r. był sekretarzem Prymasa Polski, kard. Augusta Hlonda, a następnie Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W 1951 r. został mianowany biskupem pomocniczym w Gnieźnie. Od 1953 r. przez trzy lata był więziony przez komunistów w więzieniu na Mokotowskiej w Warszawie, poddawany brutalnym torturom. Nie dał się złamać oprawcom, którzy chcieli wykorzystać jego osobę do walki z Prymasem Tysiąclecia. Na stanowisko arcybiskupa metropolity poznańskiego został powołany 30 maja 1957 r.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki