Logo Przewdonik Katolicki

Misterium człowieka ukrzyżowanego

Błażej Tobolski
Fot.

Finał II Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego i Eseistycznego Bliżej Nieskończonego odbył się 1 czerwca w sali Edwarda hr. Raczyńskiego, mieszczącej się w zabytkowym gmachu Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Podtytuł tegorocznej edycji konkursu brzmiał: Człowiek i Krzyż. Autorzy biorący w nim udział mieli zatem, jak wyjaśnił ks. dr Antoni Klupczyński,...

Finał II Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego i Eseistycznego „Bliżej Nieskończonego” odbył się 1 czerwca w sali Edwarda hr. Raczyńskiego, mieszczącej się w zabytkowym gmachu Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.

Podtytuł tegorocznej edycji konkursu brzmiał: „Człowiek i Krzyż”. Autorzy biorący w nim udział mieli zatem, jak wyjaśnił ks. dr Antoni Klupczyński, członek Kapituły Konkursu i Duszpasterz Środowisk Twórczych Archidiecezji Poznańskiej, podjąć próbę odpowiedzi na pytanie „na czym ma polegać w dzisiejszej kulturze odkrywanie wagi objawienia Miłości ukrzyżowanej i jaką rolę może odegrać kult Chrystusa ukrzyżowanego w dialogu z kulturami i nowoczesnym światem”. To wyzwanie podjęło 39 autorów eseju i 183 autorów zestawów poetyckich. Z tych prac Kapituła Konkursu, której przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Marek Jędraszewski, wyłoniła po trzech laureatów w każdej kategorii oraz przyznała dodatkowe wyróżnienia.

Pierwszą nagrodę za esej zdobył Radosław Osiński z Solca Kujawskiego, a kolejne Małgorzata Białecka z Poznania i Paweł Grzesik z Kielc. Natomiast wśród poetów pierwsze miejsce zajęła Barbara Buk z Poznania, drugie – Małgorzata Lebda z Nowego Sącza, trzecie z kolei – Anna Pliszewska.

Autorka projektu konkursu Teresa Tomsia, sama będąca poetką, zauważa, że wśród prac nadesłanych w tym roku „mniej znaleźć można było rozważań o kondycji duchowej człowieka współczesnego niż w roku ubiegłym, natomiast więcej pytań autorzy sformułowali na temat spuścizny tradycji chrześcijańskiej jako daru krzyża i jej wpływu na kierunek poszukiwań życiowej drogi”.

Nagrody w konkursie ufundowała Drukarnia i Księgarnia św. Wojciecha, która zebrała również nagrodzone prace w wydanym tomie pt. „Bliżej Nieskończonego”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki