Logo Przewdonik Katolicki

Sposób na problemy emocjonalne

Bogna Białecka
Fot.

Dziesięcioletnia Edytka jest bardzo niespokojnym dzieckiem. Często płacze, szybko się irytuje. Gdy rodzice udali się z nią do psychologa, zdziwili się konkretnymi pytaniami: kiedy córeczka kładzie się spać i jak długo śpi? Psycholog poradził: Kładźcie dziewczynkę do łóżka o 20. Edytka zwykle chodzi spać tak jak rodzice, czyli koło 23 i wstaje tak jak oni o 6.30. Choć...

Dziesięcioletnia Edytka jest bardzo niespokojnym dzieckiem. Często płacze, szybko się irytuje. Gdy rodzice udali się z nią do psychologa, zdziwili się konkretnymi pytaniami: kiedy córeczka kładzie się spać i jak długo śpi? Psycholog poradził: „Kładźcie dziewczynkę do łóżka o 20”. Edytka zwykle chodzi spać tak jak rodzice, czyli koło 23 i wstaje tak jak oni o 6.30.

Choć wydaje się oczywiste, że dzieci potrzebują dużo snu, w wielu rodzinach tak niestety nie jest. Przyczyny mogą być różne: beztroska, nieumiejętność nakłonienia dziecka do położenia się, hałas w mieszkaniu... Jednak zbyt krótki sen ma wielorakie negatywne skutki: rodzi problemy emocjonalne, drażliwość, obniżenie zdolności skupienia uwagi, a co za tym idzie pogorszenie zdolności do nauki, a dalej – problemy w zasypianiu, sen przerywany koszmarami itp.

Jak nakłonić dziecko do snu?
Podstawą jest stworzenie i przestrzeganie codziennego porządku przygotowywania się do spania. Można to wręcz określić mianem wieczornego rytuału. Im wcześniej zaczniemy wdrażać tę rutynę, tym lepiej – już niemowlęta zapamiętują sekwencję poszczególnych czynności wykonywanych przed snem, a wiedza o tym, czego może się spodziewać, ułatwia mu odprężenie i zaśnięcie. Pomyślcie także o stałej, zawsze tej samej porze snu.

Typowy rytuał wieczorny obejmuje:

• lekkostrawną kolację
• kąpiel
• umycie zębów
• założenie piżamy
• pościelenie łóżka
• modlitwę
• ułożenie dziecka w łóżku
• przeczytanie bajki
• upewnienie się, że w pokoju jest cicho, a temperatura jest odpowiednia
• pocałowanie na dobranoc

Czego nie należy robić przed pójściem spać?
Choć dzieci uwielbiają telewizyjne bajki, jednak współczesne badania pokazują, że oglądanie telewizji, wideo i gra na komputerze bezpośrednio przed pójściem spać wzmagają problemy z zasypianiem i powodują częste budzenie się w nocy. Dlatego jeśli decydujecie się na oglądanie bajki o 19, wyłączcie telewizor natychmiast po jej zakończeniu. Niech dziecko zje kolację i wykona resztę czynności w ciszy i spokoju.

Jak długo dziecko powinno spać w nocy?
1,5 do 3 lat – 12-14 godzin
3-5 lat – 11-13 godzin
5-12 lat – 10-11 godzin
Nastolatki – 9,5 godziny

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki