Logo Przewdonik Katolicki

Mieszkanie spółdzielcze

Justyna Koper
Fot.

Zgodnie z przepisami prawa spółdzielczego mieszkanie spółdzielcze może być lokatorskie bądź własnościowe. Lokatorskie prawo do lokalu ogranicza mieszkańca w dysponowaniu nim. Nie można na przykład swobodnie podjąć decyzji o zbyciu mieszkania. Zamiana lokatorskiego prawa do lokalu jest możliwa tylko w szczególnych przypadkach, na przykład ze względu na dużą liczbę członków...

Zgodnie z przepisami prawa spółdzielczego mieszkanie spółdzielcze może być lokatorskie bądź własnościowe.

Lokatorskie prawo do lokalu ogranicza mieszkańca w dysponowaniu nim. Nie można na przykład swobodnie podjąć decyzji o zbyciu mieszkania. Zamiana lokatorskiego prawa do lokalu jest możliwa tylko w szczególnych przypadkach, na przykład ze względu na dużą liczbę członków rodziny. Decyzję podejmuje tu spółdzielnia.

Prawo lokatorskie
Lokatorskie prawo do lokalu nie przechodzi na spadkobierców i jest niezbywalne, to znaczy, że nie można go przenieść na osobę trzecią. Członkowi spółdzielni przysługuje prawo tylko do jednego lokalu mieszkalnego.

Uzyskanie większej swobody w dysponowaniu mieszkaniem i praw do niego możliwe jest poprzez przekształcenie lokatorskiego prawa na własnościowe.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest ograniczonym prawem rzeczowym i do jego ochrony zastosowanie mają przepisy o ochronie własności zawarte w kodeksie cywilnym. Dlatego też właściciel mieszkania spółdzielczego zyskuje więcej praw w stosunku do lokatora.

Na przykład właściciel spółdzielczego mieszkania może je zbyć, darować, zapisać w testamencie spadkobiercy lub zamienić, uprzednio informując spółdzielnię.

Obowiązki mieszkańców
W celu zamiany mieszkania własnościowego należy najpierw uzyskać zaświadczenie ze spółdzielni, że jest się posiadaczem własnościowego prawa do lokalu, a następnie w formie aktu notarialnego dokonać zamiany mieszkania. Koszty zamiany powinny ponieść solidarnie obie strony umowy.

Spółdzielnia jest zarządcą i właścicielem budynku, dlatego ma obowiązek wykonywania różnych prac remontowo-konserwacyjnych. Taki obowiązek wynika z przepisów prawa budowlanego i statutu spółdzielni. Właściciele mieszkań spółdzielczych muszą więc liczyć się z możliwością przeprowadzania prac konserwacyjnych przez spółdzielnię, na przykład takich jak ocieplanie budynku lub zmiana elewacji balkonów.

Ponadto właściciele mieszkań spółdzielczych muszą zwrócić się do spółdzielni, gdy mają zamiar na przykład dokonać wymiany okien lub zamontować kraty na balkonie.

Osobne zagadnienie to wstąpienie w członkostwo spółdzielni przez osobę, która odziedziczyła własnościowe prawo do lokalu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki