Logo Przewdonik Katolicki

Tradycja podstawą wychowania

Marcin Jarzembowski
Fot.

Kilkaset dzieci tygodniowo bierze udział w spotkaniach dydaktycznych na temat tradycji i świąt Bożego Narodzenia. Zajęcia odbywają się w ośrodku wypoczynkowym w Oćwiece niedaleko Biskupina. Zajęcia nawiązujące tematycznie do świąt Bożego Narodzenia potrwają do końca stycznia przyszłego roku. Każde spotkanie trwa około pięciu godzin. Dzieci w specjalnie przystrojonej na tę okazję...

Kilkaset dzieci tygodniowo bierze udział w spotkaniach dydaktycznych na temat tradycji i świąt Bożego Narodzenia. Zajęcia odbywają się w ośrodku wypoczynkowym w Oćwiece niedaleko Biskupina.

Zajęcia nawiązujące tematycznie do świąt Bożego Narodzenia potrwają do końca stycznia przyszłego roku. Każde spotkanie trwa około pięciu godzin. Dzieci w specjalnie przystrojonej na tę okazję sali uczą się również śpiewać kolędy, a także dzielą się specjalnym opłatkiem ze zwierzętami, przebywającymi w pobliskiej zagrodzie.

Wpajanie wartości
Inspiracją do zorganizowania spotkań stała się coraz bardziej zanikająca tradycja bożonarodzeniowych zwyczajów wśród dzieci. – Święta Bożego Narodzenia kojarzą się najmłodszym tylko z prezentami. Niestety, zapominamy o ważnym przesłaniu i symbolach. O narodzeniu Jezusa i odkupieniu, które przez Niego przyszło – powiedział pomysłodawca spotkań i właściciel ośrodka, Piotr Sobolewski.

Każdy cykl zajęć dydaktycznych nosi inną nazwę w zależności od czasu i przeżywanego okresu roku liturgicznego. – Teraz rozmawiamy o świętach Bożego Narodzenia. Wkrótce zatrzymamy się nad okresem wielkanocnym. Dzieci również uczestniczą w zajęciach „Od ziarenka do bochenka”, podczas których uczą się całego procesu wypiekania chleba. Poznają również „Życie lasu”, zgłębiając bogactwo otaczającej przyrody – stwierdził Piotr Sobolewski.

Jaś ma sześć lat. Na zajęcia przyjechał aż z Gniezna. – Święta kojarzą mi się z Wigilią, narodzinami Jezusa oraz ze Świętym Mikołajem i prezentami. Bardzo mi się tutaj podoba. Jestem zadowolony – powiedział.

Dobre przygotowanie
Spotkania rozpoczynają się częścią teoretyczną, a kończą praktyczną. – Rozmawiamy z dziećmi, przybliżając im tematykę świąt. Tłumaczymy znaczenie Adwentu, symbolikę potraw, pustego miejsca przy stole. Mówimy również o narodzinach Jezusa w stajni. Przypominamy i pokazujemy tradycje, które były niegdyś kultywowane w wielu domach. Dzieci są w to wszystko bardzo mocno zaangażowane. Zamiast siedzieć w przedszkolach, mogą dużo się nauczyć – podkreślił Sobolewski.

Część praktyczna zajęć polega na wypiekaniu bułek, pierników, zdobiących stół wigilijny, do którego później zasiadają najmłodsi. – Każde dziecko wykonuje swój stroik i zabiera go do domu. Tak aby pozostała pamiątka. Ci, którzy do nas przyjechali pierwszy raz, później często powracają.

Zdaniem ks. Wenancjusza Zmudy, o tradycji trzeba nieustannie rozmawiać. – Dzisiaj jest ona w wielu miejscach kwestionowana. W Hiszpanii jasełka są nawet zakazywane. Jeżeli głębiej sięgniemy do polskiej tradycji związanej ze świętami Bożego Narodzenia, to okaże się, że każdy jej szczegół ma także pewną wartość katechetyczną – powiedział. Szef Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy stwierdził, że w przypadku zajęć z dziećmi każdy detal jest istotny. – Te święta są bogactwem dla każdego chrześcijanina. Począwszy od opłatka, sianka, a skończywszy na żłóbku. To wszystko może przemówić do wyobraźni dziecka oraz kształtować jego człowieczeństwo, co jest niezwykle ważne – podkreślił.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki