Logo Przewdonik Katolicki

Ogrodzenie to wizytówka

Magdalena Rak
Fot.

Ogrodzenie klinkierowe pasuje zarówno do nowoczesnego domu, jak i stylowego dworku. Dobrze wygląda w połączeniu z innymi materiałami, nie dominuje nad otoczeniem, a gustownie zaprojektowane i wykonane tworzy udaną parę z domem. Ogrodzenia z cegieł klinkierowych są solidne i trwałe. Nie wymagają konserwacji nawet przez wiele lat. Cegły klinkierowe mają małą nasiąkliwość, nie zmieniają...

Ogrodzenie klinkierowe pasuje zarówno do nowoczesnego domu, jak i stylowego dworku. Dobrze wygląda w połączeniu z innymi materiałami, nie dominuje nad otoczeniem, a gustownie zaprojektowane i wykonane tworzy udaną parę z domem.

Ogrodzenia z cegieł klinkierowych są solidne i trwałe. Nie wymagają konserwacji nawet przez wiele lat. Cegły klinkierowe mają małą nasiąkliwość, nie zmieniają koloru pod wpływem światła i są niepalne.

Możemy wymurować z cegieł ogrodzenie pełne, które szczelnie ukryje wnętrze posesji, ale jest ono masywne. Ponadto ceglana ściana szybko się nagrzewa, a oddając ciepło, podnosi temperaturę najbliższego otoczenia. Dlatego coraz częściej buduje się ogrodzenia, w których tylko słupki i cokoły są z klinkieru, a przęsła z innego materiału, przeważnie z metalu lub drewna. Metalowe przęsła wykonuje się najczęściej ze stali lub kutego żelaza. Są zabezpieczane antykorozyjnie, mają wyprofilowane uchwyty umożliwiające montaż do słupków. Takie ogrodzenia sprawiają wrażenie lekkich i powiększają optycznie ogród.

Najpierw fundament
W przypadku ogrodzeń przęsłowych fundament nie musi być zbyt głęboki – zwykle wystarczy 60 cm. Wykop pod fundament wykładamy folią budowlaną, aby zapobiec ucieczce wody zarobowej z zaprawy do gruntu. Wskazane jest, aby fundament wystawał około 10 cm nad poziomem terenu. Do zrobienia tej części konieczny jest szalunek, czyli forma z desek, do której wlejemy beton. Powinna ona być wykonana szczelnie. Na fundamencie układa się izolację poziomą, np. z masy bitumicznej, zapobiegającą podchodzeniu wody z gruntu. Jest to bardzo ważna czynność, gdyż przedostająca się do muru woda może spowodować w przyszłości pojawienie się na powierzchni klinkieru białych wykwitów.

Na dwa sposoby
Słupki ogrodzeniowe murujemy z cegieł klinkierowych. Od ich rozmiarów uzależniona będzie wielkość słupka. Z najczęściej stosowanych cegieł (250 x 120 x 65 mm) otrzymamy słupek o przekroju 38 x 38 cm. W środku słupki powinny być zbrojone prętami o średnicy 8-10 mm w odstępach co 15-20 cm (średnio cztery pręty w słupku) oraz wypełnione betonem. Do murowania cegieł użyć należy zapraw specjalistycznych. Dobrze, gdy w składzie zaprawy znajduje się tras, czyli minerał pochodzenia wulkanicznego, ograniczający możliwość wykwitów na wymurowanej powierzchni.

Murowanie można wykonać na pełną spoinę, a następnie po kilkunastu lub kilkudziesięciu minutach (w zależności od szybkości wiązania zaprawy) przystąpić do profilowania. Wykonujemy je drewnianym lub plastikowym narzędziem o zaokrąglonym kształcie. Murowanie na tzw. pełną spoinę ograniczy możliwość przenikania wody do wnętrza ogrodzenia. Grubość spoiny powinna być jednakowa dla całej warstwy.

Drugą metodą jest połączenie cegieł zaprawą z pozostawieniem miejsca na spoinę. Wzdłuż brzegów cegieł układamy listewki grubości 10-12 mm, a zaprawą wypełniamy jedynie przestrzeń między listewkami. Po upływie ok. 7 dni można przystąpić do spoinowania, stosując tę samą zaprawę.

W trakcie robót i po ich zakończeniu wymurowane elementy należy osłaniać folią lub matami zabezpieczającymi przed ewentualnymi opadami i zbyt szybkim wysychaniem zaprawy.

Na koniec czapa

Słupki oraz cokoły klinkierowe trzeba od góry zabezpieczyć przed wodą, aby nie wnikała do wnętrza i nie powodowała rozsadzania i niszczenia ogrodzenia. Najwygodniej jest kupić gotowe czapy na słupki i daszki na cokoły, należy tylko zadbać o to, aby były odpowiedniej wielkości i wystawały kilka centymetrów poza obrys słupka i cokołu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki