Od 11 do 15 grudniaw Bydgoszczy trwały rekolekcje ewangelizacyjne Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Nauki głosił moderator krajowy wspólnoty ks. dr Piotr Kulbacki z Krościenka. Spotkania odbywały się w kościele pw. Matki Bożej Królowej Męczenników, przy którym istnieje diecezjalny ośrodek duszpasterstwa akademickiego.
Hasłem rekolekcji było pytanie "Jak odzyskać nadzieję?".
Wolność dla każdego
Zdaniem księdza Kulbackiego, nauki powinny pomóc w rozwiązaniu najważniejszych problemów, z którymi człowiek spotyka się w codziennym życiu. - Są to często problemy, wobec których stajemy bezsilni i bezradni. Mam na myśli problem życia, śmierci, miłości, wiary czy przebaczenia. Dochodzimy często do pewnej bariery, twierdząc, że nie jesteśmy w stanie nic zrobić. Dla człowieka wierzącego jest to pewne kryterium weryfikujące jego wiarę, czy w takich sytuacjach pokłada nadzieję w Bogu - przyznał rekolekcjonista.
Każdego dnia uczestnicy zastanawiali się nad oddzielnym zagadnieniem: wyzwoleniem od choroby i grzechu przez Słowo, wyzwoleniem od ślepoty i "zamroczenia" przez światło wiary, ukazaniem drogi służby jako drogi wyzwolenia. Rekolekcje miały być także zachętą do wstąpienia w szeregi Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, którą zainicjował Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. - Nasza wspólnota została założona po to, aby ocalić człowieka. Chcemy pomóc osobom, które popadły w różnego rodzaju uzależnienia. Trzeba przywrócić godność człowiekowi, głosząc Ewangelię - dodał krajowy moderator.
Solidne przygotowania
Rekolekcje z kapłanem prowadził miejscowy zespół ewangelizacyjny, który przygotowywał się do spotkań poprzez wspólną modlitwę. Fundamentem nauk była książka ks. Blachnickiego "Wyzwoleni w Chrystusie". Uczestnicy mogli wysłuchać świadectw osób, dla których krucjata stała się drogą życia. Jedną z nich była Stanisława Orzeł z Krościenka. - Wszystko zaczęło się od grupy na Śląsku, którą w latach 1957-1960 prowadził ks. Franciszek Blachnicki. Wówczas bardzo szybko się zorientowałam, że była to odpowiedź na młodzieńcze ideały i że można zrobić coś dla innych. Krucjata jest ciągle moją drogą do wyzwolenia - przyznała.
Krucjata Wyzwolenia Człowieka została uroczyście ogłoszona w obecności Ojca Świętego podczas jego pierwszej pielgrzymki do Polski 8 czerwca 1979 roku w Nowym Targu. Jest ona owocem Ruchu Światło-Życie. Od samego początku zadaniem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka było propagowanie stylu życia opartego na prawdzie, miłości i wolności.