Logo Przewdonik Katolicki

Ewangelia Wyzwolenia

Marcin Jarzembowski
Fot.

Od 11 do 15 grudniaw Bydgoszczy trwały rekolekcje ewangelizacyjne Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Nauki głosił moderator krajowy wspólnoty ks. dr Piotr Kulbacki z Krościenka. Spotkania odbywały się w kościele pw. Matki Bożej Królowej Męczenników, przy którym istnieje diecezjalny ośrodek duszpasterstwa akademickiego. Hasłem rekolekcji było pytanie "Jak odzyskać nadzieję?". Wolność...

Od 11 do 15 grudniaw Bydgoszczy trwały rekolekcje ewangelizacyjne Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Nauki głosił moderator krajowy wspólnoty ks. dr Piotr Kulbacki z Krościenka. Spotkania odbywały się w kościele pw. Matki Bożej Królowej Męczenników, przy którym istnieje diecezjalny ośrodek duszpasterstwa akademickiego.



Hasłem rekolekcji było pytanie "Jak odzyskać nadzieję?".

Wolność dla każdego


Zdaniem księdza Kulbackiego, nauki powinny pomóc w rozwiązaniu najważniejszych problemów, z którymi człowiek spotyka się w codziennym życiu. - Są to często problemy, wobec których stajemy bezsilni i bezradni. Mam na myśli problem życia, śmierci, miłości, wiary czy przebaczenia. Dochodzimy często do pewnej bariery, twierdząc, że nie jesteśmy w stanie nic zrobić. Dla człowieka wierzącego jest to pewne kryterium weryfikujące jego wiarę, czy w takich sytuacjach pokłada nadzieję w Bogu - przyznał rekolekcjonista.
Każdego dnia uczestnicy zastanawiali się nad oddzielnym zagadnieniem: wyzwoleniem od choroby i grzechu przez Słowo, wyzwoleniem od ślepoty i "zamroczenia" przez światło wiary, ukazaniem drogi służby jako drogi wyzwolenia. Rekolekcje miały być także zachętą do wstąpienia w szeregi Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, którą zainicjował Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. - Nasza wspólnota została założona po to, aby ocalić człowieka. Chcemy pomóc osobom, które popadły w różnego rodzaju uzależnienia. Trzeba przywrócić godność człowiekowi, głosząc Ewangelię - dodał krajowy moderator.

Solidne przygotowania


Rekolekcje z kapłanem prowadził miejscowy zespół ewangelizacyjny, który przygotowywał się do spotkań poprzez wspólną modlitwę. Fundamentem nauk była książka ks. Blachnickiego "Wyzwoleni w Chrystusie". Uczestnicy mogli wysłuchać świadectw osób, dla których krucjata stała się drogą życia. Jedną z nich była Stanisława Orzeł z Krościenka. - Wszystko zaczęło się od grupy na Śląsku, którą w latach 1957-1960 prowadził ks. Franciszek Blachnicki. Wówczas bardzo szybko się zorientowałam, że była to odpowiedź na młodzieńcze ideały i że można zrobić coś dla innych. Krucjata jest ciągle moją drogą do wyzwolenia - przyznała.
Krucjata Wyzwolenia Człowieka została uroczyście ogłoszona w obecności Ojca Świętego podczas jego pierwszej pielgrzymki do Polski 8 czerwca 1979 roku w Nowym Targu. Jest ona owocem Ruchu Światło-Życie. Od samego początku zadaniem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka było propagowanie stylu życia opartego na prawdzie, miłości i wolności.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki