Mszą Świętą celebrowaną w ka-plicy pw. Zwiastowania Pańskiego...
"Eucharystia - dar światła". Pod takim tytułem 13 lutego, w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, rozpoczęły się w Poznaniu rekolekcje wielkopostne zorganizowane przez Duszpasterstwo Środowisk Twórczych. Ten święty czas modlitwy i nawrócenia przeżywany był w nowo otwartym ośrodku duszpasterstwa przy ul. Wieżowej 2/4.
Mszą Świętą celebrowaną w ka-plicy pw. Zwiastowania Pańskiego przy Wydziale Teologicznym arcybiskup Stanisław Gądecki zainaugurował działalność ośrodka Duszpasterstwa Środowisk Twórczych. Na początku liturgii zwrócił się do licznie przybyłych ludzi kultury i nauki z przekonaniem, iż "jako siła wiodąca społeczeństwa, będą pokazywać innym, co jest rzeczywiście piękne, dobre i mądre".
Ksiądz Antoni Klupczyński, duszpasterz środowisk twórczych, dziękując za udostępnienie dawnej kaplicy seminaryjnej, wyraził nadzieję, iż tym samym "skończyła się ich tułaczka". Powitał również na Eucharystii działający przy duszpasterstwie chór "Arte Domino" (Sztuką Panu), pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego, który "śpiewem pragnie łączyć liturgię ze sztuką".
Czas nawrócenia
Wielki Post to okres przygotowania do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Twórcy kultury i nauki rozpoczęli go rekolekcjami, które wygłosił o. Jacek Salij OP. Zachęcając do dobrego wykorzystania tego świętego czasu łaski, arcybiskup zwrócił uwagę, że "ludzie kultury są światłem dla innych". Dlatego też, "aby nie byli tylko światłem pozornym, muszą się wciąż nawracać".
- Będę mówił tak, jak umiem, może nieudolnie czasami, a każdy ma się nawracać tak, jak łaska Boża pozwoli - zaznaczył o. Jacek pierwszego dnia nauk. Każdy z nas potrzebuje nawrócenia. Dla jednych wiąże się to z radykalną zmianą życia. - To tak, jakby ktoś przez przypadek wsiadł do pociągu jadącego w przeciwną stronę niż cel, do którego zdąża. Nie wystarczy zabiegać o to, by pociąg zwolnił. Trzeba po prostu wysiąść i zmienić kierunek podróży! - przekonywał rekolekcjonista. Wszyscy jednak, bez wyjątku, mają obowiązek ciągłej przemiany ku lepszemu, dążenia do dobra, do Boga. Dlatego wciąż tak ważne są dla nas pierwsze słowa Jezusa głoszącego Dobrą Nowinę, jakie zapisał Marek Ewangelista: "Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii!".
Zwątpienie
O tych słowach trzeba pamiętać zwłaszcza dziś, w czasach kryzysu wiary w życie wieczne. "Ten wymiar naszej wiary jest niedoceniany wśród chrześcijan. Można nawet mówić o zwątpieniu w życie wieczne", to słowa, które zmuszają do refleksji nad własnym przeżywaniem wiary. W dzisiejszych bowiem czasach dosyć łatwo usprawiedliwiamy różnego rodzaju niegodziwości czy zbrodnie, popełnione pod przymusem, kiedy to sprzeciw grozi utratą życia. - Ale człowiek to nie zając, dla niego śmierć nie jest przecież końcem! - przypominał o. Salij. Chrześcijanin nie może godzić się na zło, by zachować swoje życie. A zdarza się także, że wystarczy dużo mniejsze zagrożenie, aby odejść od prawdy, od dobra. Choćby lęk przed ośmieszeniem, przed niepodporządkowaniem się modnym stereotypom.
Wciąż więc musimy się nawracać. Wciąż dostrzegać życie we właściwej perspektywie. A przecież jako dzieci Boże jesteśmy stworzeni do życia wiecznego. Przypomnienie o tej łasce Bożej znajdujemy w darze Eucharystii.
Dar Boga
"Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne" (J 6, 55). Bóg dał nam swoje Ciało w darze. Czym więc jest Eucharystia? Jest nową manną, pokarmem na życie wieczne. Jest uobecnieniem niepojętej miłości, jaka stała się w Wielki Piątek. - Wtedy to miała miejsce najstraszliwsza sytuacja, jaką możemy stworzyć swoimi grzechami. I wtedy to Chrystus daje nam świadectwo, że miłość w skrajnych sytuacjach jest potężniejsza niż zło, niż śmierć. Tak więc wiara, iż miłość jest większa niż śmierć, to właśnie wiara w życie wieczne - konkludował dominikanin.
Eucharystia to także realna obecność Syna Bożego wśród nas. To obecność, która daje nam siłę, aby wierzyć, która jest naszym światłem w życiu. To od nas zależy, jak często będziemy korzystali z tego daru Bożej łaski.
Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją
Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.
W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:
- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.
Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.
Masz konto? Zaloguj się
Subskrypcja miesięczna

Zyskaj codzienny dostęp do wartościowych treści, które pomagają lepiej rozumieć świat, wiarę i współczesne wydarzenia — gdziekolwiek jesteś i kiedy tylko chcesz.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Wypróbuj bez ryzyka
Rozpocznij od 14 dni bezpłatnego dostępu i sprawdź wszystkie możliwości serwisu.
Po okresie próbnym subskrypcja kosztuje tylko 19,90 zł miesięcznie.
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Subskrypcja roczna

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Najlepsza cena
Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.
- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.













