Logo Przewdonik Katolicki

Dwa tygodnie w Wiecznym Mieście

Agnieszka Szymańska
Fot.

"Szlaki i refrakcje międzykulturowe od Szekspira do świata innego" - to tytuł projektu językowego, w którym biorą udział uczniowie Publicznego Liceum im. ks. Jana Długosza we Włocławku, przy współpracy ze szkołą koordynującą Liceo Scientifico Isacco Newton w Rzymie. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Wspólnoty Europejskiej w ramach programu SOCRATES-COMENIUS, w którym...

"Szlaki i refrakcje międzykulturowe od Szekspira do świata innego" - to tytuł projektu językowego, w którym biorą udział uczniowie Publicznego Liceum im. ks. Jana Długosza we Włocławku, przy współpracy ze szkołą koordynującą Liceo Scientifico Isacco Newton w Rzymie. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Wspólnoty Europejskiej w ramach programu SOCRATES-COMENIUS, w którym Polska uczestniczy od 1998 r.Celem programu jest m.in. promowanie europejskiego wymiaru kształcenia i poprawa jakości edukacji, rozwijanie poczucia tożsamości europejskiej, zdolności do przystosowywania się do zmian gospodarczych i społecznych we wspólnej Europie.
Projekt językowy realizowany przez szkołę Długosza zakłada analizę dzieł Szekspira i prac inspirowanych jego twórczością (po angielsku, polsku i włosku). Ma to służyć rozwijaniu krytycyzmu wobec dominujących pseudowartości, zwiększaniu świadomości własnych wartości kulturowych i przeciwstawianiu ich tendencjom rasistowskim i ksenofobicznym. Celem działań jest też promowanie samodzielnej pracy uczniów i nauka języka angielskiego.
Szóstego lutego br. dwudziestoosobowa grupa "długoszaków" wyjechała do Rzymu na zaproszenie włoskiej szkoły. Wyjazd poprzedziły prace przygotowawcze: zajęcia poświęcone analizie wybranych dzieł Szekspira i utworów o charakterze aluzyjnym. Wcześniej młodzież obejrzała w Warszawie musical Janusza Józefowicza i Jerzego Stokłosy "Romeo i Julia". Przedstawienie stało się tematem prac pisemnych, dyskusji i lekcji o charakterze debat. "Długoszacy" brali udział w warsztatach teatralnych, odbyli podstawowy kurs języka włoskiego.
Dwutygodniowy pobyt w Rzymie to przede wszystkim niezapomniana lekcja sztuki i niezwykła podróż w przeszłość. Uczniowie zwiedzali najpiękniejsze miejsca Wiecznego Miasta. Niestety, planowana audiencja u Papieża nie odbyła się z powodu choroby Ojca Świętego.
Każdego dnia młodzież polska i włoska pracowała nad projektem, debatując nad uniwersalnością dzieł Szekspira oraz rozważając kształt finalny pracy w postaci wspólnego przedstawienia (będącego zestawieniem analizowanych fragmentów w języku angielskim, polskim i włoskim), które będzie zaprezentowane podczas pobytu młodzieży włoskiej w naszej szkole. Podczas pożegnalnej kolacji uczniowie szkoły Długosza zaprezentowali najsłynniejsze fragmenty sztuk Szekspira po polsku i angielsku. Młodzież obu krajów odczytała wiersz Czesława Miłosza "Campo di Fiori" w języku polskim i włoskim.
Obecnie rozpoczynamy przygotowania do przyjazdu uczniów włoskich. Oczekujemy ich z niecierpliwością.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki