Zmniejszyć zużycie paliwa

Niestety paliwa drożeją, ich cena dochodzi już prawie do 4 złotych. Czy można więc coś zrobić, by samochód spalał mniej? Na pewno tak. Zacznijmy od tego, że dynamiczna jazda z wysokimi obrotami na niskich biegach, częste gwałtowne zmiany prędkości, w tym nagłe przyspieszanie zwiększają, niestety, zużycie paliwa w naszym samochodzie. Np. jazda na dwójce z prędkością ok. 60 km/h...
Czyta się kilka minut
Niestety paliwa drożeją, ich cena dochodzi już prawie do 4 złotych. Czy można więc coś zrobić, by samochód spalał mniej? Na pewno tak. Zacznijmy od tego, że dynamiczna jazda z wysokimi obrotami na niskich biegach, częste gwałtowne zmiany prędkości, w tym nagłe przyspieszanie zwiększają, niestety, zużycie paliwa w naszym samochodzie. Np. jazda na dwójce z prędkością ok. 60 km/h powoduje w aucie klasy średniej zużycie paliwa na poziomie ok. 16-17 litrów. Przy tej samej prędkości, ale już na czwartym biegu samochód spala ok. 5-6 litrów. Odpowiednia technika jazdy ma więc olbrzymie znaczenie dla ilości spalanego w naszym samochodzie paliwa. Pamiętajmy więc o spokojnej, płynnej i rozważnej jeździe.

Koniecznym warunkiem mieszczącego się w normie zużycia paliwa jest też oczywiście sprawny samochód. W przypadku zanieczyszczonych filtrów powietrza, paliwa i oleju oraz zużytych świec zapłonowych wzrasta zużycie paliwa nawet o 30-40 procent. Przypominam, że filtry powinny być wymieniane raz do roku lub po przejechaniu 15 tys. km, a żywotność świec zapłonowych kształtuje się na poziomie ok. 60 tys. kilometrów.

Niewłaściwie spasowane elementy związane z hamulcami (klocki, szczęki, uchwyty) oraz źle ustawiona geometria zwiększają opory toczenia, co także przekłada się na zwiększone zużycie paliwa. Nieprawidłowe ciśnienie powietrza w ogumieniu powoduje również zwiększony apetyt na paliwo. Od czasu do czasu warto zrobić przegląd w naszym bagażniku, gdyż przewożenie zbędnych ładunków w samochodzie niestety powoduje wzrost zużycia paliwa. Każde dodatkowe sto kilogramów w aucie to wzrost zużycia paliwa o ok. jeden litr. Niestety też jazda z bagażem na dachu, zwłaszcza rowerem, może podnieść zużycie paliwa nawet o 100 procent. Zaleca się więc, by nie jeździć z przymocowanymi belkami bez wyraźnej potrzeby.

Pamiętajmy także, że każdy pobór prądu w samochodzie, a więc włączone ogrzewanie tylniej szyby, radio, klimatyzacja, podgrzewane fotele, niestety, ale też powodują zwiększone zużycie paliwa.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 32/2004