Logo Przewdonik Katolicki

"Każdy - Wszyscy"

Lucyna Muniak
Fot.

Od 7 do 9 maja br. trwał w Gnieźnie I Ogólnopolski Zlot Młodzieży Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Przez trzy dni młodzież ukraińska, łemkowska, rosyjska, niemiecka, żydowska i polska podejmowała wspólną refleksję nad różnymi aspektami wielokulturowego i wieloetnicznego życia naszego kraju, który w wymiarze doświadczeń historycznych, ale też i współczesnych, okazuje się...

Od 7 do 9 maja br. trwał w Gnieźnie I Ogólnopolski Zlot Młodzieży Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Przez trzy dni młodzież ukraińska, łemkowska, rosyjska, niemiecka, żydowska i polska podejmowała wspólną refleksję nad różnymi aspektami wielokulturowego i wieloetnicznego życia naszego kraju, który w wymiarze doświadczeń historycznych, ale też i współczesnych, okazuje się być domem różnych narodów. Różnych, ale równych.
Hasło spotkania miało wyraźnie przypomnieć, że ważny jest "Każdy" człowiek, a "Wszyscy" ludzie mają takie same prawa. Zlot zorganizowała Grupa Praw Człowieka, działająca przy Centrum Wolontariatu Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Większość z tych młodych ludzi współpracowała już wcześniej z poznańską organizacją "Jeden Świat", która w ramach programu Service Civil International prowadziła w szkołach lekcje o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o prawach człowieka.
Początek w symbolicznym miejscu
Gnieźnieński Zlot rozpoczęła konferencja, którą zorganizowano w miejscu szczególnym, czyli na placu między kościołem garnizonowym a Szkołą Podstawową nr 2. Miejsce to zostało wybrane ze względu na jego położenie - kościół garnizonowy był kiedyś kościołem protestanckim, zaś na placu, na którym mieści się obecnie szkoła muzyczna (przy ul. Mieszka I) stała niegdyś synagoga żydowska, a jeszcze dalej, na skrzyżowaniu ulic Dąbrówki i Łubieńskiego, znajdował się w przeszłości cmentarz niemiecki. I tak symbolicznie było już do samego końca zlotu. Wspólna biesiada uczestników przy ognisku w Stadninie Koni przy ul. Kłeckoskiej była okazją do wymiany poglądów jak to jest "być nie Polakiem w Polsce". Dzień później, wszyscy uczestnicy spotkania w Auli Kolegium Europejskiego, mogli dowiedzieć się, co na ten temat mają do powiedzenia naukowcy.
Sesja naukowa, warsztaty i koncerty
Kolejny dzień był okazją do wysłuchania kilku wykładów, których temat przewodni brzmiał: "Mniejszości narodowe i etniczne. Wielokulturowość bogactwem Polski w zjednoczonej Europie. Dr Anita Adamczyk z Uniwersytetu Adama Mickiewicza przypomniała w swoim przedłożeniu przypomniała, że Polska była zawsze zamieszkiwana przez różne grupy etniczne i narodowościowe. - Poprzez wieki bardzo się to zmieniało. Dość powiedzieć, że w dwudziestoleciu międzywojennym, aż trzydzieści pięć procent społeczeństwa stanowiły mniejszości narodowe Obecnie jest to ok. trzy, cztery procenty - dodała. Na drastyczną zmianę tych liczb miała wpływ, według Lecha Nijakowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, nie tylko II wojna światowa, ale również późniejsza polityka władz polskich, która zaczęła się zmieniać dopiero po 1989 r. To dopiero wówczas zaczęto zauważać mniejszości narodowe i etniczne w naszym kraju. Powoli otrzymują one obecnie pewne przywileje prawne. Po wysłuchaniu kilku wykładów, młodzież uczestniczyła w warsztatach tematycznych: "Wielokulturowość narodowa i etniczna - bogactwem Polski?" Podczas dyskusji padały ważne pytania: Co Polacy sądzą o Rumunach, Żydach, czy też Ukraińcach? - Kiedy pytałam o Rumuna, słyszałam: "żebrak pod Kościołem, o Żyda: "morderca Chrystusa", Ukraińca: "bandyta"- mówi Joanna Nitka, koordynator Grupy Praw Człowieka przy Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Po naukowej "burzy mózgów" przyszedł czas na "muzyczne łamanie stereotypów". Przed zgromadzonymi na gnieźnieńskim Rynku mieszkańcami miasta wystąpiły zespoły, które zaprezentowały twórczość swoich narodów. "Grupa Łemkowska" wykonała swoje pieśni i tańce, zespół "Shalom" zaprezentował pieśni, piosenki oraz humor żydowski, zaś romski zespół "Amare Roma" zabawiał Gnieźnian aż do późnego wieczora.
Spotkają się jeszcze...
w ostatnim dniu I Ogólnopolskiego Zlotu Młodzieży Mniejszości Narodowych i Etnicznych zorganizowano wycieczkę po Gnieźnie, spotkanie z władzami miasta oraz mieszkanką Gniezna, Haliną Kowalewską, która otrzymała medal "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata". Tego ostatniego dnia postanowiono spotkać się ponownie, a będzie ku temu okazja już w lipcu. Wtedy młodzi ludzie pragną udowadniać, że historyczny Szlak Piastowski jest dziełem wielu narodów.
Tekst i zdjęcie:

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki