Logo Przewdonik Katolicki

Zrozumieć Sierpień

Michał Gryczyński | 01.09.16r
Brama numer 2 stoczni gdańskiej

W całej Polsce trwają obchody 36. rocznicy Porozumień Sierpniowych. Ich głównym organizatorem są zarządy regionalne „Solidarności”.

Uroczystości gdańskie - z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy - rozpoczęto w historycznej Sali BHP. Wszyscy sygnatariusze Porozumień otrzymali zaproszenia, ale część z nich - m. in. Lech Wałęsa – nie wzięła udziału w uroczystościach. Wręczono odznaczenia oraz stypendia z Funduszu gdańskiej „Solidarności”, a potem złożono kwiaty i odmówiono modlitwę przy Bramie nr 2, pod pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970. Po Mszy św. w Bazylice św. Brygidy, której przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź - metropolita gdański. Kwiaty znalazły się także pod pomnikami św. Jana Pawła II, Ronalda Reagana, ks. prałata Henryka Jankowskiego i Anny Walentynowicz. Dzień wcześniej w Gdyni uczestnicy strajku 1980 r. spotkali się w Sali Koncertowej Zarządu Portu; wręczono odznaczenia „Bohaterom Sierpnia 80 - Gdynia”, a kwiaty złożono przy pomniku Ofiar Grudnia’70. Obchody zorganizowano również w innych miastach. Szczecinianie spotkali się przy bramie stoczni, skąd autobusami udali się do Polic na Mszę św. polową i odsłonięcie pomnika „Ludziom Solidarności”. W Poznaniu po Mszy w kościele dominikanów uroczystości zorganizowano przy pomniku Poznańskiego Czerwca 1956. W Krakowie Mszę św. celebrowano w Katedrze Wawelskiej. Koszalin obchodzi rocznicę pod hasłem „Zrozumieć Sierpień”: Mszę św. celebrowano w katedrze 28 sierpnia, a 31 sierpnia składano kwiaty pod pomnikami i tablicami. W Łodzi, po Mszy św. przemaszerowano pod Krzyż Pamięci Ofiar Stanu Wojennego i Walki o Godność Człowieka. We Wrocławiu uroczystą Mszę św. odprawiono 28 sierpnia, natomiast 31 sierpnia - obok wystaw, koncertów i pikniku - urządzono dyskusję panelową na temat „Godność równa się Solidarność”. Od 2005 r. 31 sierpnia jest świętem państwowym: Dniem Solidarności i Wolności.

A to zdjęcie na długo pozostanie symbolem nadziei po obchodach Sierpnia: 

14206085_1520773141320719_4527912136575159935_o.jpg

fot. facebook - Polska Ma Sens 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki