Logo Przewdonik Katolicki

35. rocznica stanu wojennego

Kurier PAP | 13.12.16r
Na ulicę polskich miast wyjechały czołgi. Na zdjęciu widok z ich wjazdu w Zbąszyniu

Obchody 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego zaplanowano we wtorek w całym kraju. Manifestacje i marsze przejdą m.in. ulicami Warszawy, Krakowa, Gdańska i Łodzi

W Warszawie odbędzie się kilkanaście zgromadzeń, m.in. manifestacja PiS i marsz KOD. Organizowane przez PiS obchody rozpoczną się o godz. 18 i, jak co roku, odbędą się na Placu Trzech Krzyży. Podczas manifestacji zaplanowano wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz działaczy antykomunistycznej opozycji, m.in. Andrzeja Gwiazdy. Na manifestacji mają być obecni członkowie rządu Beaty Szydło. Zaplanowano też modlitwę za ofiary stanu wojennego oraz apel pamięci. Swój udział zapowiedziały m.in. Kluby "Gazety Polskiej" i przedstawiciele NSZZ "Solidarność". 

Ulicami stolicy przejdzie także marsz Komitetu Obrony Demokracji pod hasłem "Stop dewastacji Polski". Rozpocznie się on o godz. 16.30 na rondzie de Gaulle'a, przy dawnej siedzibie KC PZPR, następnie przejdzie Alejami Jerozolimskimi pod siedzibę PiS przy ul. Nowogrodzkiej. Marsz zarejestrowano na 30 tys. osób. Podobne marsze mają się odbyć w kilkudziesięciu miastach Polski - są organizowane w ramach ogólnopolskiego Strajku Obywatelskiego, którego KOD jest jednym ze współorganizatorów. 

W Krakowie członkowie stowarzyszenia Młodzi Demokraci spotkali się już o północy z 12 na 13 grudnia na pl. Matejki, gdzie dla upamiętnienia ofiar stanu wojennego zapalą znicze, które następnie ułożoną w napis: "13 XII Pamiętamy". W katedrze na Wawelu z kolei zarząd Regionu Małopolskiego NSZZ "Solidarność" organizuje mszę w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego. Po nabożeństwie jego uczestnicy przemaszerują przed Krzyż Katyński, gdzie złożą kwiaty i zapalą znicze. Wieczorem na Rynku Głównym happening pod hasłem "Obalamy dyktaturę" zorganizuje KOD. 

W Gdańsku, w ramach obchodów rocznicy, zaplanowano mszę w kościele św. Brygidy, a następnie odsłonięcie Pomnika Ofiar Stanu Wojennego. Stanie on w gdańskim parku im. Marii Konopnickiej. W ramach Strajku Obywatelskiego w wielu miastach Pomorza, m.in. Trójmieście, odbędą się manifestacje. Największy wymiar protest ma mieć w Gdańsku, gdzie na godz. 12 zaplanowano pikietę przez urzędem wojewódzkim, w ramach której protestujący chcą przekazać swoje postulaty wojewodzie pomorskiemu. 

W Łodzi KOD zapowiedział pikietę pod siedzibą PiS przy ul. Piotrkowskiej. Do manifestacji pod hasłem "Pełzający stan wojenny" dołączyły się m.in. lokalne struktury PO, Nowoczesnej i SLD oraz organizacje obywatelskie. Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ "Solidarność" pamięć o ofiarach stanu wojennego uczci m.in. mszą oraz przemarszem pod "Pomnik-Krzyż Pamięci Ofiar Stanu Wojennego i Walki o Godność Człowieka". 

We Wrocławiu działacze NSZZ "Solidarność" rozpoczną obchody od złożenia kwiatów pod pomnikiem poświęconym "Wszystkim Współtwórcom, Obrońcom i Bohaterom Solidarności" oraz pod tablicą, upamiętniającą śp. Tadeusza Kosteckiego, który był pierwszą śmiertelną ofiarą stanu wojennego w tym mieście. Po południu zaplanowano wspólne śpiewanie piosenek Jana Pietrzaka w auli Papieskiego Fakultetu Teologicznego, a wieczorem w katedrze odprawiona zostanie msza w intencji ofiar stanu wojennego, której będzie przewodniczył metropolita wrocławski abp. Józef Kupny. Pod siedzibą Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego odbędzie się również dwugodzinny strajk obywatelski pod hasłem "Grzeczni już byliśmy!". Swój udział zapowiedzieli m.in. działacze KOD, Nowoczesnej, PO, partii Razem, SLD, Unii Europejskich Demokratów, Dolnośląskiego Kongresu Kobiet oraz organizacji "Dziewuchy Dziewuchom". 

Rocznicowe obchody w Poznaniu rozpocznie złożenie kwiatów w miejscach pamięci: przy pomnikach, tablicach i głazach poświęconych ks. Popiełuszce, o. Honoriuszowi Kowalczykowi, a także Wojciechowi Cieślewiczowi i Piotrowi Majchrzakowi. Główne uroczystości rozpocznie msza w kościele ojców dominikanów w intencji ofiar stanu wojennego. Wieczorem pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 r. rozpocznie się Strajk Obywatelski. Po złożeniu kwiatów pod Krzyżami i po okolicznościowych wystąpieniach uczestnicy manifestacji przejdą pod biuro PiS. 

M.in. podświetleniem hali widowiskowo-sportowej Spodek w biało-czerwone barwy uczczą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Katowice. Zaplanowano również odsłonięcie tablicy pamiątkowej na ścianie bloku w pobliżu kopalni Wujek, gdzie mieszka pierwszy przewodniczący Solidarności w tej kopalni Jan Ludwiczak. W Katowicach zaplanowano też dwudniową konferencję naukową „Zbrodnie stanu wojennego - aspekty prawne", w której udział zapowiedział m.in. prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki