Logo Przewdonik Katolicki

Święto Ojczyzny

PK
Fot.

Jak Polska długa i szeroka, 11 listopada br. wszędzie odbywały się obchody Święta Niepodległości. Uczestniczyły w nich władze, duchowieństwo, organizacje i stowarzyszenia, wojsko, policja, nauczyciele i uczniowie, mieszkańcy miast, miasteczek i wsi. Na program uroczystości składały się Msze św., manifestacje patriotyczne, widowiska i wieczornice. Służewo Uroczystości gminne...

Jak Polska długa i szeroka, 11 listopada br. wszędzie odbywały się obchody Święta Niepodległości. Uczestniczyły w nich władze, duchowieństwo, organizacje i stowarzyszenia, wojsko, policja, nauczyciele i uczniowie, mieszkańcy miast, miasteczek i wsi. Na program uroczystości składały się Msze św., manifestacje patriotyczne, widowiska i wieczornice.


Służewo

Uroczystości gminne rozpoczęły się na placu Papieża Jana Pawła II. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem oraz pod obeliskiem upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej zebrani przeszli do kościoła św. Jana Chrzciciela na Mszę św. w intencji Ojczyzny. Liturgii przewodniczył ks. Andrzej Zdzienicki, który w homilii podkreślił, że wielkim wyzwaniem dla nas, współczesnych, jest uczenie się patriotyzmu. Łatwo jest wypowiadać słowa "Bóg, honor, Ojczyzna", lecz trudniej wypełnić je treścią i ponosić solidarnie odpowiedzialność za losy Polski.
W obchody święta włączono rocznicę 25-lecia powstania NSZZ "Solidarność". Przemówienia z tej okazji wygłosili wójt Wiesław Szarecki i przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Dąbrowski. Działacze otrzymali egzemplarze zbioru wspomnień związkowców NSZZ "Solidarność". Publikację opracował niżej podpisany, a wydał Urząd Gminy w Aleksandrowie Kujawskim. Następnie uczniowie gimnazjum, przygotowani przez nauczyciela Marka Grynicza, wystąpili w wyreżyserowanym przez niego widowisku "Aby Polska była Polską". W powszechnej opinii przedstawienie było godnym uwieńczeniem uroczystości i na długo pozostanie w zbiorowej pamięci.

Marek Różycki

Ciechocinek

Obchody rozpoczęły się o godz. 10 Mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła. Liturgii przewodniczył i patriotyczną homilię wygłosił proboszcz ks. prał. Grzegorz Karolak.
Następnie odbyła się manifestacja przy pomniku Romualda Traugutta. Wysłuchano przemówień burmistrza Leszka Dzierżewicza i dr. por. Józefa Ladrowskiego - prezesa ZG Związku Oficerów Rezerwy im. Marszałka Piłsudskiego. Tę część uroczystości zakończyło złożenie wieńców pod pomnikiem oraz na znajdującym się na cmentarzu parafialnym grobie żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej. Część trzecia odbyła się w Teatrze Letnim, gdzie por. J. Ladrowski udekorował sztandar Szkoły Podstawowej w Ciechocinku im. Marszałka Józefa Piłsudskiego pierwszym w Polsce złotym medalem Związku Oficerów Rezerwy im. Marszałka Piłsudskiego. Srebrnym odznaczona została dyrektor szkoły Elżbieta Baryza. Na zakończenie młodzież szkolna wystąpiła w spektaklu "Drogi do wolności".

Wojciech K. Jankowski

Koło

Jest już tradycją, że obchody świąt państwowych rozpoczynają się w Kole manifestacją przy tablicy znajdującej się na budynku przy ul. Grodzkiej, w którym w latach 1945-56 mieścił się Urząd Bezpieczeństwa. Tablicę ufundowała w 1990 r. "Solidarność", by upamiętnić polskich patriotów, którzy byli przez UB przesłuchiwani, katowani, a także ponieśli śmierć z rąk oprawców.
Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy pod tablicą zgromadzeni przeszli do fary kolskiej, gdzie ks. prał. Janusz Ogrodowczyk przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny. Koncelebransami byli ks. Józef Pawlak, o. Zygmunt Charymski i ks. kan. Józef Wronkiewicz, który wygłosił homilię. Liturgię uświetnił Parafialny Chór Kościelny "Lutnia" pod dyr. Jana Kordylewskiego. Po Mszy św. władze miasta, liczne delegacje oraz mieszkańcy Koła, przy akompaniamencie orkiestry dętej, przeszli pod pomnik nad zalewem Warty, gdzie oddali cześć tym, których walką i ofiarą Polska 87 lat temu odzyskała niepodległość.

Michal Chojnacki

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki