Logo Przewdonik Katolicki

Wędrując po parafiach

Barbara Degórska
Fot.

O tym, że Izbica Kujawska należy do najstarszych miast położonych na południowych Kujawach, świadczy zapis ks. Jana Długosza z 1124 r. Najprawdopodobniej już w XII w. była tu parafia. Z 1311 r. pochodzi zapis o tym, że było to miasteczko szlacheckie. Miastem na prawie magdeburskim Izbica Kujawska została w 1391 r. Po powstaniu styczniowym w 1870 r. utraciła prawa miejskie, by zyskać je...

O tym, że Izbica Kujawska należy do najstarszych miast położonych na południowych Kujawach, świadczy zapis ks. Jana Długosza z 1124 r. Najprawdopodobniej już w XII w. była tu parafia. Z 1311 r. pochodzi zapis o tym, że było to miasteczko szlacheckie. Miastem na prawie magdeburskim Izbica Kujawska została w 1391 r. Po powstaniu styczniowym w 1870 r. utraciła prawa miejskie, by zyskać je na nowo dopiero w 1973 r.Pierwszy, drewniany kościół parafialny św. Floriana i św. Mateusza ufundowali Skarbkowie, właściciele Izbicy. W poł. XV w. na jego miejscu powstał kościół murowany w stylu gotyckim. Fundatorem był ród Kretkowskich. Do wezwania świątyni dodano tytuł Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny. W 1600 r. kościół spłonął, został odbudowany i poświęcony w 1630 r. Ponownie spłonął w 1658 r., a po wzniesieniu ze zgliszcz służył sprawowaniu kultu Bożego do 1735 r., gdy podzielił los Izbicy Kujawskiej, strawionej przez wielki pożar. I znów nastał czas odbudowy, a po latach - remontów i modernizacji. W latach 1903-1905 dobudowano obszerną kruchtę i zakrystię. Powiększony kościół poświęcił 21 września bp Stanisław Zdzitowiecki. On też dokonał 9 października 1911 r. poświęcenia kaplicy ufundowanej przez Witolda i Zdzisława Wodzińskich, kolejnych właścicieli Izbicy. W latach 1980-1986 przeprowadzono generalny remont świątyni i jej regotyzację.
Drugiego października br. obchodzono w parafii odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej. Wzięli w nim udział liczni wierni i kapłani z dekanatu izbickiego z dziekanem ks. Waldemarem Pasierowskim na czele. Sumę odpustową odprawił i homilię wygłosił ks. Waldemar Karasiński, który następnie poprowadził procesję różańcową z Najświętszym Sakramentem ulicami miasta do czterech ołtarzy. Przy każdym, po odczytaniu Ewangelii, odmawiano część Różańca.
Na staranną oprawę liturgiczną uroczystości złożyły się: muzyka w wykonaniu orkiestry strażackiej, śpiew chóru parafialnego, udział asysty, ministrantów, dziewcząt sypiących kwiaty, osób niosących figury Matki Bożej i Różaniec. Za świadectwo wiary dziękował wszystkim proboszcz parafii ks. prał. Leonard Fic. Ksiądz proboszcz z uznaniem mówił o pracy księży wikariuszy oraz budowniczych ołtarzy. Na koniec ks. Waldemar Karasiński udzielił zgromadzonym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
W dniu Święta Niepodległości Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Izbicy obchodziła 30. rocznicę otwarcia nowej siedziby. Uroczystości przewodniczył dyrektor placówki Wiesław Sikorski, a brali w niej udział członkowie władz miasta i gminy, dyrektorzy szkół z terenu gminy, nauczyciele, uczniowie i zaproszeni goście. Po apelu zgromadzeni na uroczystości uczestniczyli we Mszy św. w intencji Ojczyzny. Jak co roku z okazji Święta Niepodległości, po Eucharystii delegacje władz, szkół oraz kombatantów złożyły kwiaty pod pomnikiem ku czci poległych w II wojnie światowej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki