Logo Przewdonik Katolicki

Siać mimo wszystko

Szymon Bojdo
fot. materiały prasowe

Na ekrany kin powraca postać kardynała Wyszyńskiego – tym razem w roli duchowego przywódcy, odważnie przeciwstawiającego się wrogom Kościoła.

Zeszłoroczna beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia była dobrym momentem na przypomnienie jego postaci, dlatego właściwie rok po roku otrzymujemy fabuły zbudowane na motywach życia kardynała Wyszyńskiego.

Gigant ducha
Poprzednia produkcja oparta była na wojennych losach Radwana III – czyli księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego, który mimo, a może właśnie dlatego, że duszpasterzował wśród powstańców warszawskich, zadawać musiał sobie tytułowe pytanie o „zemstę czy przebaczenie”. Co więcej, odpowiadać na nie walczącym. W historii, której reżyserem był Tadeusz Syka, młody jeszcze kapłan (w tym czasie ks. Wyszyński ma 43 lata) mierzy się z granicznymi sytuacjami, staje twarzą twarz z wrogiem – ale jednak mimo tego spoglądania niemal w oczy złu staje po stronie nie tylko głębokiego przeświadczenia o sensie przykazania „nie zabijaj”, ale tym bardziej moralnego nakazu – „kochaj”.

banerek-pod-teksty-45.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 45/2022, na stronie dostępna od 30.11.2022

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki