Logo Przewdonik Katolicki

Obraz Trójjedynego Boga

Szymon Bojdo
Trójca Święta w obrazie Mistrza Wotywnego Obrazu z Sankt Lambrecht fot. Gallery of Medieval Austrian Art

Kiedy nasze poznanie dochodzi do swoich granic i nie potrafimy wyrazić prawd, w które wierzymy i które odczuwamy, z pomocą przychodzi nam sztuka. Ona pomaga zbliżyć się do Tajemnicy.

Zapewne w licznych homiliach na Niedzielę Trójcy Świętej usłyszymy opowieść o św. Augustynie, który rozmyślając o Trójcy, przechadzał się nad brzegiem morza, a dziecko przelewające wodę z morza do małego dołka miało mu uświadomić, że rozumowe ogarnięcie prawdy o Bogu Trójjedynym jest po prostu niemożliwe. Niemniej choć prawda o hipostazie, o tym, że choć Bóg istnieje w trzech osobach, to jest jednym bytem, podana jest nam do wierzenia jako dogmat, to wierzący potrzebowali jej objaśnienia. Zaiste bowiem, choć często próbuje się zarzucić chrześcijaństwu, że początki tej religii są łudząco podobne do innych wierzeń świata, to wiara w Trójjedynego Boga jest czymś absolutnie oryginalnym, co wyróżnia chrześcijaństwo pod względem patrzenia na kosmos i duchowy świat.

PK24.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 24/2022, na stronie dostępna od 21.07.2022

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki