Logo Przewdonik Katolicki

„Bądź wola Twoja…”

kard. Stefan Wyszyński
fot. Archiwum PK

Fragment pochodzi z książki Ojcze nasz. Niech Modlitwa Pańska stanie się naszym chlebem powszednim, Wydawnictwo Świętego Wojciecha 2020

Krótko jest sformułowane prawo Boże do ludzkiej woli, ale jednocześnie jest ono najbardziej wewnętrznie zagwarantowane, bo opiera się o najlepszą wolę. To wola po trzykroć Świętego Boga, który nie tylko miłuje, ale jest samą istotową Miłością. Ta wola jest zawsze prawdą i sprawiedliwością, łaską i miłosierdziem.
Często słyszymy słowa: wola Boża. Niech się dzieje wola nieba! Mówimy tak zazwyczaj w sytuacjach bardzo trudnych, gdy nie ma już innego rozwiązania, gdy wypłakaliśmy wszystkie łzy i stoczyliśmy wszystkie boje. Jeśli nie stać nas już na opór umysłu, a serce nasze czuje się zwyciężone, mówimy: wola Boża! Kojarzymy ją więc z czymś nieuniknionym, niesłychanie trudnym, przed czym nie można już umknąć. Bardzo często dla oznaczenia woli Bożej mówimy o „palcu Bożym” lub o „ręce Bożej”. Na przykład: „Ręka Pańska mnie dotknęła”. W tym więc, co w Bogu jest najwspanialsze, oparte na przymiotach Bożych najbardziej istotnych, łączymy poczucie niepokoju i lęku.
Chcąc lepiej zrozumieć zagadnienie woli Bożej, możemy przez prawo kontrastu mówić o woli ludzkiej, pozbawionej wszystkich przymiotów, które towarzyszą woli Bożej.

Książkę można kupić tutaj

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki