Logo Przewdonik Katolicki

Próba ataku na TVN ma charakter polityczny

il. A. Robakowska/PK

Rozmowa z Bogusławem Chrabotą - redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”; dziennikarz, prawnik, politolog i pisarz

Już prawie półtora roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji analizuje wniosek TVN24 o przedłużenie koncesji. Stacja jest jednym z głównych źródeł informacji w kraju – czy jej linia nam się podoba, czy też nie. Co stacji zarzuca Rada? 
– Nie jestem rzecznikiem Rady. Natomiast wiem jedno, że wolność słowa ma z natury charakter absolutny, oznacza prawo do przedstawiania swoich poglądów niezależnie od tego, jakie one są. W Polsce wolność słowa ma gwarancję konstytucyjną i to wystarczy, by dziennikarze TVN mówili to, co uważają za słuszne. To, co mówią, jest oczywiście wpisane w konflikt polityczny i władzy może się nie podobać. Ale to nie powód, by zamykać TVN24.
Jest oczywiście jeszcze kwestia struktury właścicielskiej, ale przypomnę, że TVN był pod kontrolą spółki z USA od 2016 r. i żadnego alertu jakoś dotąd to nie wywoływało. Discovery to firma amerykańska, ale nie kontroluje stacji bezpośrednio, tylko przez podmiot zarejestrowany w Holandii, więc jest to spółka działająca na terenie Unii Europejskiej. Do tej pory uznawano, że to wystarczy. Coś się jednak zmieniło.

Pk-29.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 29/2021, na stronie dostępna od 08.09.2021

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki