Logo Przewdonik Katolicki

Komunia na rękę w tradycji Kościoła

o. Dominik Jurczak OP, Rzym
fot. Gerhard Seybert/Adobe Stock

Sporo ostatnio zamieszania wokół Eucharystii. W czasie pandemii dyskusje wyłącznie się nasiliły. To szansa, aby ją lepiej zrozumieć. Ale i niebezpieczeństwo, żeby jej przesłanie umniejszać do granic prywatnych poglądów.

Taka mniej lub bardziej agresywna wymiana zdań trwa zdecydowanie dłużej, by przypomnieć dyskusje o rozumienie Eucharystii pomiędzy katolikami i protestantami. Jednak śmiało można stwierdzić, że dawne polemiki o tyle były uzasadnione – nie usprawiedliwiając przemocy czy nadużyć, które miały wówczas miejsce – że dotyczyły kwestii fundamentalnych, odnosząc się do depozytu wiary. Tymczasem spory, które toczą się na naszych oczach, zasadniczo nie odnoszą się do dogmatu, lecz koncentrują się niemal wyłącznie na formie. I tak ścierają się ze sobą przedstawiciele rozmaitych opcji, w niekończących się polemikach przerzucając się argumentami: forma nadzwyczajna czy zwyczajna (Msza trydencka czy Msza posoborowa), Komunia św. na klęcząco czy w postawie stojącej, na rękę czy do ust. Przykłady można mnożyć.

PK41.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 41/2020, na stronie dostępna od 11.11.2020

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki