Logo Przewdonik Katolicki

Kroczyć bez przymusu

Marcin Jarzembowski

Mieszkańcy Bydgoszczy i diecezji przeszli ulicami miasta, rozważając poszczególne stacje Drogi krzyżowej. Idąc za krzyżem, przeszli od katedry bydgoskiej do bazyliki mniejszej św. Wincentego a Paulo.

Jak co roku w wigilię Niedzieli Palmowej, na centralnych arteriach grodu nad Brdą słychać śpiew i modlitwę. – Tym razem pochylamy się nad tajemnicą Bożego miłosierdzia. Stąd napisania rozważań i poprowadzenia Drogi krzyżowej podjęła się Caritas Diecezji Bydgoskiej. To wszystko dzieje się w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, w czasie przygotowań do Światowych Dni Młodzieży oraz w ciągu wydarzeń wpisujących się w obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. Przypominamy sobie wielkich głosicieli miłosierdzia – świętą siostrę Faustynę i św. Jana Pawła II. Także papieża Franciszka, który wciąż nas zachęca, aby owo miłosierdzie czynić. Przez liczną obecność dajemy czytelny znak swojej miłości do ojczyzny i wierności wobec Boga, krzyża i Ewangelii – powiedział ks. Dariusz Białkowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.
 
Dzieła Boga, Kościoła i ludzi
Teksty rozważań nawiązywały m.in. do treści zawartych w bulli papieża Franciszka Misericordiae vultus, ustanawiającej nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. „Gdyby Bóg ograniczył się do sprawiedliwości, przestałby być Bogiem i byłby jak wszyscy ludzie, którzy domagają się poszanowania prawa” – czytano w trakcie nabożeństwa. – Caritas Diecezji Bydgoskiej odczytała to jako zaszczyt, że mogła włączyć się w przygotowanie tych rozważań. Dlaczego? Ponieważ pochylając się nad męką i śmiercią Chrystusa, mogliśmy przypomnieć o dziełach miłosierdzia, którymi na co dzień się zajmujemy. Dziełach Kościoła, które wspierane są wielkim wysiłkiem ze strony pracowników i wolontariuszy Caritas. Dziełach, za którymi stoi prawdziwy człowiek. Dziełach, z których wypływa głos samego Chrystusa, że biednych, chorych, potrzebujących zawsze mieć będziecie. To jest rzeczywistość krzyża, który pozwala na to, abyśmy choć w cząstce mogli naśladować miłosiernego Boga – powiedział dyrektor diecezjalnej Caritas ks. prałat Wojciech Przybyła.
 
Wzajemne czerpanie dobra
Jednym z zadań, jakie realizuje Caritas, jest działanie na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Skupione jest ono w funkcjonującym od szesnastu lat w Bydgoszczy Warsztacie Terapii Zajęciowej „Tęcza”. – Każdy z nas ma swoją drogę. Spotykam na niej Weronikę, Szymona. Czasami sama potrzebuję silnego ramienia, dźwignięcia po upadku. Wyciagnięcie do mnie ręki i pochylenie się nade mną pozwala mi na bezpieczne przejście pewnego etapu drogi. To mnie dotknęło Boże miłosierdzie ukryte w ludzkiej dłoni, słowie. Dało mi siłę i poczucie sensu. Dało mi pewność, że nie idę sama. Dało mi wiarę w człowieka – powiedziała dyrektor warsztatów Monika Kudła. – Droga Krzyżowa Chrystusa to droga Caritas. Każdy z nas jest wezwany do tego, by nią kroczył. Nie ma prawdziwej miłości miłosiernej, która pochyla się nad człowiekiem potrzebującym, bez zaparcia się siebie, bez naśladowania Chrystusa. Trzeba tą drogą kroczyć nie z przymusu, ale w sposób całkowicie dobrowolny, odpowiadając tym samym na nieskończoną miłość Chrystusa – zakończył zastępca dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej ks. Maciej Kulczyński.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki