Nagroda jest przyznawana od 12 lat osobom wybitnie zasłużonym w pracy i działaniach na rzecz rozwoju kulturalnego i gospodarczego rolnictwa, wsi oraz małych miast. W uroczystej gali, zorganizowanej przez Fundację „Solidarna Wieś” i Katolicką Agencję Informacyjną, która odbyła się 25 lutego w sali obrad plenarnych Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, wzięli udział przedstawiciele Episkopatu, Prezydenta, rządu RP, Sejmu i Senatu, przełożonych zakonnych, krewnych i przyjaciół laureata. Wicemarszałek Senatu Adam Bielan wręczył laureatowi specjalną Nagrodę Senatu RP, a Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, odczytał list gratulacyjny od Andrzeja Dudy.
Według laureata Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu, zainicjowany ponad 30 lat temu przez jego współbraci (jednym z nich był bł. Zbigniew Strzałkowski, męczennik z Peru), dotąd jest nie dość doceniany jako dar w Kościele w Polsce. „Oni zaczęli, a my kontynuujemy. Przez tyle lat pokazuje się to, co najlepsze w społecznym nauczaniu Kościoła, co najlepsze też w tradycji franciszkańskiej w relacji do świata stworzenia” – powiedział po otrzymaniu nagrody o. Stanisław Jaromi OFM Conv. Dodał, że „nagroda jest dobrym znakiem, skutkiem encykliki Laudato si’ (Pochwalony bądź) Ojca Świętego Franciszka poświęconej trosce o wspólny dom. Cieszę się, że dostrzeżono zaangażowanie Kościoła w Polsce w sprawy ekologii. (…). Papież Franciszek przypomina nam, jak ważna jest troska o Ziemię, nasz wspólny dom. Oby wszyscy ludzie to rozumieli i realizowali”.
Uzasadnienie przyznania nagrody czcigodnemu ojcu Jaromiemu zawarte jest w komunikacie Kapituły Nagrody im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego:
„W czasie posiedzenia w Łowiczu, w rezydencji ks. bp. Alojzego Orszulika, honorowego przewodniczącego Kapituły Nagrody im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego – postanowiono jednogłośnie przyznać nagrodę za rok 2015 o. dr. Stanisławowi Jaromiemu OFM Conv, przewodniczącemu Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu (REFA), z prowincji krakowskiej Zakonu Franciszkanów.
Kapituła postanowiła docenić Jego długoletnie i konsekwentne zaangażowanie w edukację ekologiczną oraz w budowę wspólnoty mieszkańców wsi i miast z Polski i Europy angażujących się jako chrześcijanie w rozwiązywanie problemów, które stwarza kryzys ekologiczny.
Stowarzyszenie REFA, którym kieruje laureat, chce być głosem ekologów w strukturach Kościoła katolickiego oraz chrześcijańskim głosem wśród ekologów.
O. Stanisław Jaromi zasługuje na uznanie jako znawca i propagator nauczania Ojca Świętego Franciszka zawartego w encyklice ekologicznej Laudato si. Kapituła wysoko oceniła postawę i ideę, którą Laureat głosi, że ochrona naturalnych bogactw i różnorodność terenów wiejskich, rozwój gospodarstw rodzinnych oraz troska o bezpieczeństwo żywieniowe kraju jest kluczowym zadaniem dla Polski, bowiem «polska wieś jest wyjątkowa». Jest to zgodne z nauczaniem Patrona nagrody, długoletniego Krajowego Duszpasterza Rolników, ks. bp. Romana Andrzejewskiego”.
W komentarzu zamieszczonym na stronie internetowej www.ekai.pl, pod informacją o przyznaniu nagrody, czytamy: „Wspaniała wiadomość. Serdecznie gratuluję o. Stanisławowi Jaromiemu tego wyróżnienia. Ekolodzy spod znaku św. Franciszka radują się z tego powodu i proszą o dalszą aktywność edukacyjną dla dobra nas wszystkich i na chwałę Boga. Szczęść Boże”. Przyłączamy się do tych życzeń i dobrych słów.
O. Stanisław Jaromi OFM Conv: absolwent teologii i ochrony środowiska, doktor filozofii, od lat zaangażowany w chrześcijańską edukację ekologiczną, wieloletni delegat franciszkanów ds. sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu (REFA). Interesuje się sprawami dialogu pomiędzy nauką i wiarą, kulturą i duchowością, chrześcijańską wizją świata i różnymi nurtami ekofilozofii. Jest redaktorem portalu www.swietostworzenia.pl. Sześć lat w Krakowie została wydana książka Eko-book o Eko-Bogu będąca zapisem obszernego wywiadu, którego o. Jaromi, udzielił Michałowi Olszewskiemu. Recenzenci ocenili tę rozmowę jako rzeczowy, dynamiczny pełen nowych treści i informacji dialog o ekologii rozumianej jako właściwe gospodarowanie dobrami ziemskimi.
Źródło: www.klubymysli.ekologicznej.pl; www.tolle.pl