Logo Przewdonik Katolicki

Królowa - Matka Radosna

Marcin Jarzembowski

Już po raz piętnasty parafia św. Marii Magdaleny w Złotowie zorganizowała Spotkanie z Matką Radosną. Z zaproszenia skorzystali mieszkańcy wspólnoty i diecezji.

To szczególny czas dla całej lokalnej społeczności – a w tym roku jubileuszowy, potocznie nazywany Świętem Matki Boskiej Radosnej. – Przyczyna naszej radości – to Ona króluje na zakrzewskiej ziemi – powiedział zaangażowany od wielu lat w organizację spotkań Marek Buława.
Uroczystości rozpoczynają się zawsze przed kaplicą, w której na co dzień znajduje się obraz Matki Bożej Radosnej. Uchwałę o jej wybudowaniu podjęła 3 grudnia 1937 r. Rada Naczelna Związku Polaków, zgromadzona na nadzwyczajnym posiedzeniu w Domu Polskim w Zakrzewie. Szczególny kult maryjny w Zakrzewie, którego wielkim propagatorem był ks. dr Bolesław Domański, miejscowy proboszcz w latach 1903–1939, zrodził się w okresie międzywojennym. W czasie walki o polskość kapłan nawoływał, by zanosić modlitwy właśnie do Matki Radosnej, pokładając w niej ufność. Proboszcz parafii św. Marii Magdaleny, ks. prałat Andrzej Choroba, witając wszystkich uczestników, życzył, aby duch owej radości, która płynie z tego szczególnego miejsca, towarzyszył im nie tylko w chwilach wspólnego świętowania, ale i każdego dnia.
Następnie obraz został przeniesiony w procesji do kościoła parafialnego, gdzie została odprawiona Eucharystia. W słowie skierowanym do wiernych ks. Łukasz Biełusz MSF wskazywał na prostotę wizerunku Matki Bożej Radosnej. – Bosa Królowa, bez brylantów, różowa sukienka, bose nogi, żadnych koron, tylko On – Jezus, całym Jej bogactwem – mówił misjonarz Świętej Rodziny. Zawierzając siebie oraz całą parafię Królowej tej ziemi, odśpiewano Apel Maryjny. Koncert „Świętość dla każdegoˮ stał się kolejnym punktem 15. Spotkania z Matką Radosną. Występ Julii i Grzegorza Kopalów przybliżył wiernym drogę świętości Jana Pawła II. Po nim wierni odmówili Różaniec, krocząc ulicami Zakrzewa, niosąc wizerunek Matki Bożej Radosnej. Zwieńczeniem pierwszego dnia była adoracja Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwo. Niedzielne świętowanie zainaugurowała Eucharystia połączona z procesją obrazu. Część artystyczną wypełniły występy najmłodszych dzieci z parafii w Zakrzewie oraz koncerty Chóru Gromada ze Starej Wiśniewki, Halki z Piły w projekcie „ObaMyGospelˮ i zespołu „Z potrzeby sercˮ. Tę ostatnią grupę tworzą młodzi, energiczni, utalentowani, pełni radości i ducha artyści. Łączy ich wspólna pasja – chęć głoszenia Dobrej Nowiny i dzielenia się wiarą. Jak sami mówią, robią to z potrzeby serc. Zespół powstał w Bełchatowie w 2006 r. z inicjatywy Sebastiana i Konrada Kuchciaków. Od tego czasu dał ponad sto koncertów w kraju i za granicą, zdobył I miejsce i Bursztynową Różę na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gospel Camp Meeting Osiek 2006 i trzykrotnie reprezentował Polskę na Festiwalu Bottroper Gospelnacht w Niemczech. Obecnie zespół działa w Warszawie przy kościele akademickim św. Anny. Liczy 17 wokalistów, a na koncertach towarzyszy mu sekcja rytmiczna. Współpracuje z wybitnymi polskimi i światowymi artystami muzyki gospel, takimi jak Ewa Uryga, Wayne Ellington czy Brian Fentress. Całości towarzyszył jarmark twórców ludowych.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki