Logo Przewdonik Katolicki

Dwa radosne dni

Krystyna Wojtasik, PK
Fot.

Matko uboga, Radosną zwana, bosa Królowo bez brylantów. Całym Twym bogactwem Dzieciątko na ręku, jedyną radością Jezus Bóg. Prowadź nas, Matko Boża Radosna, do domu Ojca prowadź nas! I mały kącik u Syna wyjednaj, byśmy wraz z Tobą mogli chwalić Go słowa tej wyjątkowej pieśni powtarzały się wielokrotnie podczas niedawnego, szóstego już spotkania z Matką...

„Matko uboga, Radosną zwana, bosa Królowo bez brylantów. Całym Twym bogactwem Dzieciątko na ręku, jedyną radością Jezus Bóg. Prowadź nas, Matko Boża Radosna, do domu Ojca prowadź nas! I mały kącik u Syna wyjednaj, byśmy wraz z Tobą mogli chwalić Go” – słowa tej wyjątkowej pieśni powtarzały się wielokrotnie podczas niedawnego, szóstego już spotkania z Matką Boską Radosną w Zakrzewie.

Zakrzewski, lokalny kult Matki Boskiej Radosnej zrodził się w okresie międzywojennym. Jego wielkim propagatorem był ks. dr Bolesław Domański, proboszcz Zakrzewa w latach 1903-1939, do dziś nazywany powszechnie księdzem patronem. W okresie najbardziej dramatycznej walki o polskość ksiądz patron nawoływał do zanoszenia modlitw do Matki Boskiej Radosnej, pokładając w niej głęboką ufność.

Oblicze Radosnej Pani
W 1932 roku Janina Kłopocka przedstawiła Matkę Boską Radosną na kolorowym drzeworycie. Wkrótce Matka Boska Radosna stała się Patronką Związku Polaków w Niemczech. Nieżyjący już działacz Związku, publicysta Edmund Jan Osmańczyk, swą monografię pt. „Matka Boska Radosna Patronka spod znaku Rodła” rozpoczyna od słów: „Nie wiem, kiedy po raz pierwszy Matka Boska zyskała przydomek Radosna, ale byłem świadkiem, kiedy w społeczności, wśród której żyłem, zrodził się kult Matki Boskiej Radosnej i wkrótce stała się tej społeczności Patronką”.

3 grudnia 1937 r. na nadzwyczajnym posiedzeniu w Domu Polskim w Zakrzewie, Rada Naczelna Związku Polaków podjęła uchwałę o wybudowaniu kaplicy Matki Boskiej Radosnej.

Z różnorakich przyczyn uchwała nie została zrealizowana przez pół wieku. Kaplicę wzniesiono z 50-letnim opóźnieniem! 21 kwietnia 1989 r. – w 50. rocznicę śmierci ks. dr. Bolesława Domańskiego została poświęcona przez ks. Prymasa Józefa Glempa. Swoje błogosławieństwo na ten doniosły dzień przesłał też Papież Jan Paweł II.

Wybudowanie kaplicy przyczyniło się do „powrotu” kultu Matki Boskiej Radosnej wśród mieszkańców Zakrzewa i okolic, a wymownym tego dowodem stało się umieszczenie Jej wizerunku w herbie gminy oraz na sztandarze Rady Gminy Zakrzewo.

Kaplica, stojąca na rozdrożu w centrum wsi, stała się miejscem oddawania szczególnej czci Matce Bożej.

Siła w różnorodności
Cennym znakiem oddania się pod opiekę Maryi stały się spotkania z Matką Boską Radosną, zainicjowane i organizowane przez miejscową młodzież, zrzeszoną w tzw. Grupie Apelowej. Spotkania te odbywają się od sześciu lat.

Program poświęcony Radosnej Panience i tym razem był bogaty i urozmaicony. Z parafialnego kościoła wierni wyruszyli procesyjnie do kaplicy Matki Boskiej Radosnej, aby do świątyni przenieść Jej wizerunek. Po Eucharystii rozpoczął się Różaniec pielgrzymkowy na ulicach Zakrzewa. Czuwanie modlitewne zakończyło się apelem maryjnym. Gośćmi honorowymi tegorocznego spotkania były siostry urszulanki Serca Jezusa Konającego z Pniew. Modliły się wraz z nami, wniosły też wiele radości, prezentując program słowno-muzyczny, poświęcony zgromadzeniu i św. Urszuli Ledóchowskiej. O północy w kościele odbyło się Misterium Światła i Ciemności, w tym roku poświęcone aniołom. Następnego dnia już od wczesnych godzin rannych wierni mogli spotkać się z Zakrzewską Panią na modlitwie indywidualnej, a po Mszy św. obraz został przeniesiony do kaplicy, gdzie na zakończenie części modlitewnej szóstego spotkania proboszcz parafii ks. prałat Andrzej Choroba tradycyjnie już odmówił „Zakrzewską modlitwę za sąsiadów” – dowód łączności z narodami Europy poprzez Matkę Boską Radosną, niegdyś Patronkę Związku Polaków w Niemczech, a dziś orędowniczkę Zakrzewa, Złotowszczyzny i Krajny.

W godzinach wieczornych odbył się także koncert piosenki religijnej, w którym wystąpiły: sekcja muzyczna młodzieży franciszkańskiej TAU z Wałcza oraz grupa Stróże Poranka.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki