Logo Przewdonik Katolicki

Kokos – owoc „drzewa życia”

Michał Gryczyński
Indyk w mleczku kokosowym / fot. Fotolia

Tak palmę kokosowa nazywają Filipińczycy, a mieszkańcy wysp na Oceanie Spokojnym uważają kokosy za medykament na wszelakie dolegliwości. Kokos bywa dodatkiem do mięsa i ryb, zup, sosów i deserów, a wiórkami kokosowymi – czyli startym miąższem – zdobi się ciasta i torty.

Ciasto kokosowe z płatkami owsianymi
ciasto:
3 szklanki płatków owsianych
3 1/2 łyżki kakao
2/3 szklanki cukru
5 żółtek
3/4 szklanki oleju
sól
krem:
3 łyżki mąki ziemniaczanej
1 1/3 łyżeczki proszku do pieczenia
2/3 szklanki cukru
5 białek
500 ml gęstego jogurtu naturalnego
20 dag wiórków kokosowych
sól
 
Do jednej miski wlewamy żółtka, a do drugiej białka. Przyrządzamy masę na ciasto: do miski z żółtkami wrzucamy płatki owsiane, dodajemy cukier i kakao, wlewamy olej i doprawiamy szczyptą soli. Wszystkie składniki starannie mieszamy. Następnie przyrządzamy krem kokosowy: do miski z białkami dodajemy szczyptę soli i ubijamy je na sztywną pianę. Wsypujemy do niej porcjami cukier i miksujemy do chwili, aż całkowicie się rozpuści. Mąkę i proszek do pieczenia przesiewamy przez sito i również dodajemy do piany; nadal miksujemy. Następnie porcjami wlewamy jogurt, cały czas mieszając, najlepiej mikserem na najniższych obrotach. Na koniec wrzucamy wiórki kokosowe i starannie mieszamy za pomocą łyżki. Dno blachy wykładamy papierem do pieczenia i układamy 3/4 masy na ciasto, a pozostałą część odkładamy do dekoracji. Na masę wylewamy krem kokosowy i rozprowadzamy go równomiernie po całej powierzchni. Pozostałą 1/4 masy rozkruszamy jako dekorację na wierzchu ciasta. Blachę wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 180ºC i pieczemy 25–30 minut. Podana ilość składników wystarcza na blachę o rozmiarach 40 x 25 cm.

Indyk w mleczku kokosowym
 

składniki:
3/4 kg piersi indyczej
250 ml mleczka kokosowego albo cały kokos
papryczka chili
cebula, 2 ząbki czosnku
oliwa z oliwek, 1/2 limonki
pęczek świeżej kolendry
curry, kmin rzymski (kumin)
sól, pieprz, cukier brązowy
 
Jeśli nie mamy mleczka kokosowego, tylko cały kokos, to za pomocą ostrego noża albo korkociągu otwieramy jedno z trzech wgłębień kiełkowych na wierzchołku i wkładamy do niego końcówkę słomki. Przechylamy owoc i przez słomkę przelewamy wodę z wnętrza do miseczki. Następnie uderzamy młotkiem w pusty owoc do momentu, aż rozłupiemy go na pół. Wyjmujemy miąższ i kroimy na kawałki, a potem wkładamy do blendera, wlewamy wodę z kokosa oraz szklankę wrzątku. Miksujemy przez kilka minut, a gdy miąższ całkowicie rozdrobnimy, przekładamy go na sitko – wyłożone gazą – odciskamy i osączamy.
Pierś indyczą oczyszczamy z błon, myjemy, osuszamy na papierowych ręcznikach i tniemy w paski. Wkładamy je do miseczki, doprawiamy solą, świeżo zmielonym pieprzem, curry oraz kminem rzymskim, mieszamy i na pół godziny odstawiamy. Z wyszorowanej limonki ścieramy skórkę i wyciskamy sok. Papryczkę chili przekrawamy wzdłuż, usuwamy pestki i drobno kroimy. Cebulę oraz ząbki czosnku obieramy i siekamy. Papryczkę i cebulę wrzucamy na patelnię z rozgrzaną oliwą i przesmażamy. Gdy cebula się zeszkli dodajemy także czosnek oraz paski piersi indyczej. Kolendrę płuczemy, siekamy, dodajemy na patelnię, wsypujemy łyżeczkę cukru i nadal przesmażamy. Wlewamy mleczko kokosowe i dusimy przez kilka minut, do momentu aż sos się zredukuje i zagęści. Pod koniec doprawiamy sokiem z limonki, cały czas mieszając. Podajemy z ryżem jaśminowym, oprószonym skórką z limonki i listkami kolendry.
 
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki