Logo Przewdonik Katolicki

W oczekiwaniu na Kraków

Błażej Tobolski
Fot.

Kiedy papież Franciszek ogłosił, że XXXI Światowe Dni Młodzieży odbędą w 2016 r. w Krakowie, przepełniała nas radość i duma. Nie tylko młodzież, ale cały Kościół w Polsce czeka na to wielkie wydarzenie. Nie czekamy jednak z założonymi rękoma!

Również w naszej archidiecezji trwają przygotowania do spotkania z papieżem i do przyjęcia młodych ludzi z całego świata. Już na przełomie kwietnia i maja archidiecezję poznańską, jako pierwszą w Polsce, nawiedziły symbole Światowych Dni Młodzieży (ŚDM): Krzyż oraz Ikona Matki Bożej, przywiezione prosto z Rzymu przez przedstawicieli Duszpasterstwa Młodzieży (DM) Archidiecezji Poznańskiej „Jordan”.

 

Wszystkie parafie

− Obecnie trwa peregrynacja trzech kopii tych symboli, które do 2016 r. odwiedzą wszystkie parafie archidiecezji – zauważa w rozmowie z „Przewodnikiem” Aleksander Konieczny, rzecznik prasowy DM „Jordan”, dodając, że również wolontariusze z duszpasterstwa odwiedzają parafie, które wyrażą chęć ich przyjęcia. – Podczas niedzielnych Mszy św. dajemy świadectwo tego, co sami przeżyliśmy podczas Światowych Dni Młodzieży. Zapraszamy też młodzież do Krakowa w 2016 r. oraz do zaangażowania się w przygotowania tego spotkania – wyjaśnia Konieczny. Jednocześnie zachęcają oni do utworzenia w parafiach duszpasterstw młodzieżowych, tzw. dopływów „Jordanu”, proponując pomoc w ich prowadzeniu według opracowanych materiałów duszpasterskich.

 

Dołącz do nich!

Wszyscy chętni młodzi ludzie mogą także bezpośrednio włączyć się w przygotowania do ŚDM. Można to uczynić poprzez wspólną modlitwę i udział w spotkaniach DM „Jordan”, które odbywają się w każdą środę w parafii pw. św. Stanisława Kostki na poznańskich Winiarach, a rozpoczynają się Mszą św. o godz. 18.30. Można również zostać wolontariuszem ŚDM. W tym celu trzeba jak najszybciej dołączyć do grupy szkoleniowej prowadzonej przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, która spotyka się w każdy drugi czwartek miesiąca o godz. 19.00 w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Poznaniu (os. Sobieskiego).

 

Potrzebny nocleg

Warto też przypomnieć, że przed ŚDM w Krakowie, które zaplanowano na 26−31 lipca 2016 r., odbędą się też Dni w Diecezjach (20−25 lipca), podczas których będziemy gościli młodzież z całego świata. – Nasza archidiecezja ma zapewnić miejsca noclegowe dla 20 tys. osób. Dotyczy to zarówno parafii pozapoznańskich, gdzie nasi goście spędzą trzy dni, jak i samego miasta Poznania, gdzie będą przebywali dwa dni. Bardzo liczymy na parafie, które do końca tego roku powinny zadeklarować, ilu pielgrzymów mogą przyjąć – zaznacza ks. Arkadiusz Szady, opiekun DM „Jordan”. Z tym jednak nie powinno być problemu, bo naszą wielkopolską gościnność pokazaliśmy już na przełomie 2009 i 2010 r., kiedy to podczas Europejskiego Spotkania Młodych przyjęliśmy u siebie ponad 30 tys. osób.


 

Szczegółowe informacje o działalności i propozycjach DM „Jordan” można znaleźć na www.jordan-poznan.pl. Zamieszczone są tam również informacje o przygotowaniach do ŚDM w Krakowie i szczegółowy plan peregrynacji kopii symboli ŚDM po parafiach naszej archidiecezji.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki