Logo Przewdonik Katolicki

Szansa na ożywienie wiary

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

W diecezji bydgoskiej swoją działalność zainaugurowało dziewiętnaście Dekanalnych Centrów Światowych Dni Młodzieży. Odpowiedzialnym za nie kapłanom specjalne dekrety wręczył biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

Pasterz przewodniczył Eucharystii w bydgoskim kościele św. Jadwigi Królowej, rozpoczynając tym samym obchody XIV Dnia Papieskiego. W świątyni zebrało się ponad tysiąc osób. – Światowe Dni Młodzieży odbędą się w naszej ojczyźnie za niecałe dwa lata. Przyjęcie młodych ludzi z całego świata – także w naszej diecezji – jest ogromnym wyzwaniem. Staniemy przed szansą ożywienia wiary wśród młodych. Polacy, dzięki przyjazdowi swoich rówieśników, doświadczą ich wiary. Zobaczą, że jest mnóstwo osób na całym świecie, które przyjmują osobę Chrystusa jako swojego jedynego Zbawiciela. Kogoś, z kim warto wiązać swoje życie i los. Przeżycie wspólnoty Kościoła, jakie umożliwiają Światowe Dni Młodzieży, jest szczególną i wyjątkową sytuacją. Bowiem nie sądzę, aby w ciągu naszego życia mogło się coś takiego powtórzyć – powiedział bp Jan Tyrawa.

Nad całością przygotowań do spotkania młodych, które odbędzie się w 2016 r., czuwa Diecezjalne Centrum Światowych Dni Młodzieży. Zostało one powołane przy Zespole Szkół Katolickich – Pomniku Jana Pawła II w Bydgoszczy. – Do kościoła św. Jadwigi przybyła młodzież z całej diecezji, pokazując siłę, która tkwi w jedności. Pracy jest coraz więcej, stąd pomysł na dekanalne centra, które będą gromadzić młodych ludzi – animatorów, wolontariuszy, członków poszczególnych parafii. Nasza diecezja może spodziewać się nawet 6 tys. młodych, stąd każda wspólnota będzie mogła kogoś ugościć. Centra mają być swoistym organem doradczym, ale także koordynującym różnego rodzaju działania. To takie małe trybiki w wielkim zębatym kole, które ma dobrze zagrać. Uruchomiliśmy stronę www.golgota.bydgoszcz.pl, na której można śledzić nasze działania – powiedział ks. Dariusz Białkowski. Kapłan razem z ks. dr. Waldemarem Różyckim koordynują na szczeblu diecezjalnym przygotowania do Światowych Dni Młodzieży.

W modlitwie uczestniczył ks. Adam Rożniakowski, duszpasterz młodzieży w dekanacie Łabiszyn, dla którego to światowe spotkanie młodych jest „doskonałą okazją do ukazania, że zadaniem Kościoła jest zbawienie dusz”. – Przygotowanie grup młodzieży w poszczególnych dekanatach i parafiach pomoże im zrozumieć, co znaczy trwać w Kościele jako żywym Ciele Chrystusa – tzn. wzrastać „do posiadania siebie w dawaniu siebie i w ten sposób przyczynić się do wzrostu żywych wspólnot Kościoła”. Lękanie się i oskarżanie o bezsens takich działań, bo dana parafialna grupa liczy zaledwie kilka osób, to ogromne nieporozumienie, tu liczy się chwała Boża, a nie nasza – powiedział kapłan. – Uważam, że dla każdego młodego chrześcijanina Światowe Dni Młodzieży są czymś wyjątkowym. Sama myśl o obecności papieża w Krakowie, możliwość bycia tak blisko niego, budzi we mnie ogromne emocje. Przygotowania do tego wydarzenia w naszej miejscowości idą pełną parą – zakończyła uczennica Gimnazjum im. Jana Pawła II w Osieku nad Notecią Agnieszka Andrzejczak.

Po Mszy św. młodzi przeszli w pielgrzymce ze Wzgórza Wolności do Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka”, gdzie odbywała się dalsza część obchodów Dnia Papieskiego.

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki