Logo Przewdonik Katolicki

Świętymi bądźmy

Ks. Waldemar Karasiński
Fot.

Od trzynastu lat, w niedzielę poprzedzającą 16 października rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową obchodzimy w Kościele w Polsce Dzień Papieski. Obchodzimy jako dzień wdzięczności, łączności duchowej ze św. Janem Pawłem II,upowszechniania jego nauczania.

Od trzynastu lat, w niedzielę poprzedzającą 16 października – rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową – obchodzimy w Kościele w Polsce Dzień Papieski. Obchodzimy jako dzień wdzięczności, łączności duchowej ze św. Janem Pawłem II,  upowszechniania jego nauczania.

Tak jak w latach ubiegłych Dzień Papieski będzie miał wymiar intelektualny, duchowy, artystyczny i charytatywny. Decyzją Konferencji Episkopatu Polski tegorocznym obchodom 12 października przyświeca hasło: „Jan Paweł II – Świętymi bądźcie”. Wyniesienie na ołtarze św. Jana Pawła II jest doskonałą okazją do ponownego postawienia pytania o świętość w życiu jednostek, społeczności i całej rodziny ludzkiej. Uczestnicząc w Mszy św. wysłuchamy okolicznościowych homilii, katechez. Wielu z nas weźmie udział w czuwaniach modlitewnych, nabożeństwach do św. Jana Pawła II, prelekcjach, wystawach, odczytach, koncertach, wieczornicach, konkursach.  Powróci w nich temat świętości: fundamentalny w nauczaniu Kościoła i tym samym w myśli św. Jana Pawła II. Nie zabraknie  duszpasterskich wezwań do dążenia do świętości rozumianej jako więź z Bogiem, troska o piękno własnego człowieczeństwa i często trudne otwarcie się na drugiego człowieka. Świętości będącej drogą pokory, prostoty i ubóstwa, sprawiającej, że jesteśmy wolni i szczęśliwi (zob. List pasterski KEP zapowiadający XIV Dzień Papieski).

Każdy z nas z pewnością wspomoże w Dniu Papieskim Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Szlachetne przedsięwzięcie jest niezwykle trafnie nazywane żywym pomnikiem Jana Pawła II, przez papieża z kolei uznane za „dzieło, które należy wspierać, dla dobra całego narodu”. Pomyślmy: to dzięki naszej ofiarności, datkom składanym do puszek podczas ogólnopolskiej zbiórki pieniędzy na fundusz stypendialny, Dzieło Nowego Tysiąclecia wspiera kształcenie ponad 2500 młodych zdolnych osób z niewielkich miejscowości.

 

Światu są potrzebni święci umiejący przetłumaczyć na język współczesnego Kościoła i świata słowa Chrystusa, który jest „świętym Boga” (Mk 1, 24). Świętych – widzialnych świadków Chrystusa, Jego Ewangelii i świętości Kościoła. Dziękujmy Bogu, wdzięczni Ojcu Świętemu Franciszkowi za kanonizację Jana Pawła II: świętego świadka prawdy o czynnej obecności Boga pośród swego ludu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki