Logo Przewdonik Katolicki

Platforma charytatywna ma sens

Małgorzata Szewczyk
Fot.

Rozmowa z ks. kanonikiem Waldemarem Hanasem, dyrektorem poznańskiej Caritas.

Odznaki z olimpiady, rower górski dla dziecka, stolik śniadaniowy, biżuteria, warsztaty z kreatywności... To tylko niektóre z przedmiotów i usług wystawionych na licytację na platformie charytatywni.allegro. Czy po kilku miesiącach trwania pierwszej w historii Caritas w Polsce kampanii społecznej „Podzielmy się radością” można powiedzieć, że był to strzał w dziesiątkę?

− Poznańska Caritas jako pierwsza postanowiła otworzyć się na zupełnie nowe technologie i możliwości i pokazać, że współczesny Kościół w Polsce też potrafi pomagać, w równie nowoczesny i skuteczny sposób, jak czynią to inne organizacje i stowarzyszenia działające na rzecz drugiego człowieka. Platforma internetowa jest narzędziem, które aktywizuje. Czasami ludzie mają wolę pomagania, ale nie bardzo wiedzą, w jaki sposób mogą to uczynić. Szczególnie odnosi się to do osób młodszych, które nie znają starych metod pomagania. Platforma daje taką możliwość zwłaszcza młodszemu pokoleniu. Z miesiąca na miesiąc widzę, że to ma sens. Widać to też po liczbie wejść, przedmiotów wystawianych i po środkach, które udało się pozyskać za jej pomocą. Sukcesywnie się to ożywia.

 

Ile przedmiotów udało się już zlicytować?

− Do tej pory wystawiliśmy około 1000 licytacji, z czego blisko 400 przedmiotów czy usług zostało zakupionych. Najciekawsze i najpopularniejsze licytacje, które pojawiły się na platformie aukcjecaritas.pl, to m.in. nocne zwiedzanie Bramy Poznania, połączone z kolacją na tarasie widokowym Bramy, grafika Belwederu z podpisem Pary Prezydenckiej, możliwość spędzenia dnia meczowego w Biurze Prasowym Legii Warszawa (zwycięzca towarzyszył rzecznikowi prasowemu klubu) czy możliwość wzięcia udziału w dziecięcej eskorcie przy okazji jednego z meczów ligowych Lecha Poznań. Dużą popularnością cieszą się książki oraz vouchery, które można wykorzystać w hotelach czy miejscach rozrywki. Nie brakuje również możliwości wylicytowania uczestnictwa w różnego rodzaju szkoleniach.

 

Przedmioty mają adnotację informującą o tym, na jaki cel zostaną przeznaczone pozyskane z nich środki.

− Tak, obok celów głównych, które pojawiły się bądź pojawią na platformie: „Tornister pełen Uśmiechów”, „Skrzydła”, „Przekaż ciepło”, „Puste miejsce”, wspieramy również cele indywidualne. Aktualnie prowadzimy licytacje w ramach „Delfinoterapii dla Blanki z zespołem Retta” oraz „Centrum Turystyczno-Pielgrzymkowe w Poznaniu”, które jest nieodzowne zwłaszcza w kontekście zbliżających się ŚDM, stąd partnerem w tej akcji jest Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej Jordan. Przypomnę tylko, że Fundusz Stypendialny Skrzydła to akcja mająca na celu wsparcie uzdolnionej, ale ubogiej młodzieży. Niebawem ruszy akcja „Przekaż ciepło”, w ramach której za tzw. elektrośmieci Caritas otrzyma od jednej z firm recyclingowych środki finansowe, dzięki którym będzie mogła kupić opał na zimę dla potrzebujących osób. Z kolei „Puste miejsce” prowadzone przed Wigilią umożliwi Caritas zorganizowanie wigilii dla ponad tysiąca osób w jednej z hal na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

 

Kto może zgłosić się po pomoc w ramach celów indywidualnych?

− Chcemy wesprzeć tych, którzy potrzebują pomocy. My dajemy narzędzie – możliwość wystawienia przedmiotów na licytację. To, co uzyskają z aukcji, wpłynie na ich konto indywidualne. Zastrzegamy sobie jednak prawo wnikliwej analizy każdej sprawy i odpowiedniego rozeznania, by nikt nie poczuł się odrzucony. W ramach celów indywidualnych chcemy wspierać nie tylko osoby, ale nieść pomoc humanitarną, wspierać inicjatywy społeczne czy pomagać misjonarzom. Każdy użytkownik Allegro może wspomóc naszą akcję, wystawiając swoje przedmioty na platformie, wspierając wybrany przez siebie cel.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki