Logo Przewdonik Katolicki

Aukcjecaritas.pl

Małgorzata Szewczyk
Fot.

Jak pomagać dziś potrzebującym w efektywny sposób? Gdzie szukać darczyńców? Odpowiedź jest banalnie prosta: w internecie. W wirtualnej przestrzeni jest możliwa realna pomoc i krzewienie ducha solidarności. Kliknij na aukcjecaritas.pl, a sam się przekonasz.

Jak pomagać dziś potrzebującym w efektywny sposób? Gdzie szukać darczyńców? Odpowiedź jest banalnie prosta: w internecie. W wirtualnej przestrzeni jest możliwa realna pomoc i krzewienie ducha solidarności. Kliknij na aukcjecaritas.pl, a sam się przekonasz.

„Nie należy obawiać się świata cyfrowego, a obecność Kościoła jest w nim ważna. Choć dzisiaj świat dzięki osiągnięciom techniki i komunikacji wydaje się mniejszy, to w wymiarze globalnym wciąż widać skandaliczny dystans między luksusem bogatych a biedą najuboższych” – pisał na początku roku w przesłaniu na tegoroczny Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu papież Franciszek. Najlepiej zorientowana w tej materii jest Caritas, także ta działająca w Polsce. – Codziennie staramy się zmniejszać przepaść oddzielającą tych, którzy nie mają nic albo niewiele, od tych, którym powodzi się lepiej. Mamy bogate doświadczenie w niesieniu pomocy potrzebującym. Niestety, obszarów biedy jest coraz więcej, trzeba więc szukać nowych przestrzeni na niesienie pomocy, co w prosty sposób wiąże się z otwieraniem na zupełnie nowe technologie i możliwości – mówi ks. Waldemar Hanas, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Dlaczego więc nie spróbować w medium mającym największą liczbę użytkowników? Przecież najłatwiej dziś zaktywizować ludzi za pomocą internetu. Dobrze wiedzą o tym ci, którzy organizowali się już przy różnego typu akcjach i kampaniach.

 

Poznań był i jest pierwszy

Karta ze zdjęciem skoczka narciarskiego Kamila Stocha, koszulka z autografem aktora Macieja Musiała, kamień przywieziony przez alpinistę Bartłomieja Wróblewskiego z ubiegłorocznej wyprawy na Mount Everest, replika piłki Brazuca, którą grają drużyny na trwających w Brazylii mistrzostwach świata z podpisem Jerzego Dudka, a nawet talon na jazdę konną w pałacu Baborówko i nocne zwiedzanie otwartej niedawno na Ostrowie Tumskim Bramy Poznania wraz z kolacją na tarasie widokowym tej instytucji – to niektóre z propozycji przedmiotów i wydarzeń zamieszczonych na licytacji na internetowej platformie charytatywnej aukcjecaritas.pl, w ramach kampanii społecznej „Podzielmy się radością”. Pierwsze tego typu przedsięwzięcie w historii Caritas w Polsce, którego partnerem jest serwis charytatywni.allegro.pl, wystartowało w Poznaniu 17 czerwca, we wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego. – Miliony internautów odwiedzają strony Allegro.pl, by przeglądać i kupować towary, ale od początku działania serwisu wykorzystywaliśmy ten ogromny ruch i popularność serwisu również w celach charytatywnych – podkreśla Paweł Klimiuk, dyrektor komunikacji i PR w Allegro, właściciela serwisu. – Organizowaliśmy aukcje specjalne, kampanie społeczne i współpracowaliśmy z wieloma fundacjami i stowarzyszeniami. Teraz stworzyliśmy nowy serwis – tylko dla aukcji charytatywnych. Jesteśmy zaszczyceni, że w gronie pierwszych partnerów tego przedsięwzięcia znalazł się Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Chcemy, by pilotażowy projekt prowadzony pod specjalnie stworzonym adresem aukcjecaritas.pl stał się stałym i często odwiedzanym miejscem dla dobroczynności w sieci – tłumaczy Klimiuk.
– Nie bez kozery wybraliśmy wspomnienie św. Alberta Chmielowskiego i stolicę Wielkopolski na inaugurację naszej kampanii – zaznacza ks. dyrektor Hanas. Żyjący w XIX w. malarz, który porzucił artystyczną drogę, by opiekować się najuboższymi, praktykował dobro i miłosierdzie w ramach środków dostępnych jego czasom. XXI w. daje niemal nieograniczone możliwości komunikacji, a przez to docierania do potrzebujących i tych, którzy zechcą ich wesprzeć, a więc darczyńców – przekonuje. Dlaczego Poznań? Stolica Wielkopolski ma wielkie tradycje w działalności charytatywnej. – Kiedy w 1907 r. księża Piotr Wawrzyniak i Stanisław Adamski powoływali Związek Polsko-Katolickich Towarzystw Dobroczynnych Caritas w Poznaniu, nie mogli nawet przypuszczać, że będzie on  kontynuowany w tak nowatorski sposób – stwierdza ks. Hanas. Przypomnijmy, że po zakończeniu I wojny światowej przyjął on strukturę podobną do Caritas Niemieckiej, natomiast kard. August Hlond wystąpił z inicjatywą powołania związków Caritas we wszystkich diecezjach. Od tej pory Poznań stał się też głównym ośrodkiem koordynującym działania poszczególnych związków Caritas. To tutaj powstał Instytut Caritas, który organizował ogólnopolskie dni i tygodnie miłosierdzia, podczas których zbierano fundusze i popularyzowano akcje charytatywne. W 1937 r. odbył się w Poznaniu pierwszy w kraju zjazd dyrektorów Caritas z całej Polski. Instytut Caritas organizował Ogólnopolskie Dni i Tygodnie Miłosierdzia, mające na celu gromadzenie funduszy i popularyzację akcji charytatywnej.

– Zdecydowaliśmy się na ten ważny projekt pilotażowy, wychodząc z założenia, że trzeba  starać się znaleźć nowe środki, narzędzia, które ułatwiają świadczenie pomocy, znacząco mogą poszerzyć krąg tych, którzy pomagają, i tych, którzy tę pomoc otrzymają – stwierdził abp Stanisław Gądecki, mówiąc o tym nowatorskim projekcie. Platforma ma być narzędziem wspierającym akcje i przekazującym informacje. Za jej pomocą Caritas Archidiecezji Poznańskiej chce w ciągu roku przeprowadzić cztery inicjatywy, organizowane dotąd w tradycyjny sposób.

 

Zakup wirtualny lub realny

Pierwszą odsłoną pilotażowej kampanii poznańskiej Caritas jest znana od czterech lat akcja „Tornister Pełen Uśmiechów”. Jej głównym celem jest zwiększenie szans edukacyjnych uczniów poprzez zbieranie funduszy na zakup i wyposażenie wyprawek szkolnych dla najuboższych dzieci i młodzieży w Polsce. – Kto chce wesprzeć akcję Caritas Poznańskiej, może wziąć udział w licytacji wystawionych przez nas produktów w sposób wirtualny lub realny – mówi Agnieszka Wiśniewska, koordynatorka projektu. Licytowane będą nie tylko tornistry i pomoce szkolne, ale także posiłki czy obuwie sportowe. Można dokonać zakupu np. butów albo przekazać pieniądze na wirtualne obuwie czy wirtualny tornister. Za pieniądze zebrane w ten drugi sposób Caritas zakupi niezbędne dla dzieci plecaki, zeszyty, piórniki, zeszyty i inne pomoce naukowe.

Kampanię już pierwszego dnia wsparł metropolita poznański, który jako pierwszy zlicytował grafikę Belwederu przekazaną przez Parę Prezydencką, Annę i Bronisława Komorowskich. Sam wystawił na aukcję reprodukcję grafiki Bernardiny Bellotti, XX-wiecznej portrecistki papieży, przedstawiającą św. Jana Pawła II. – Rzeczywistość internetowa jest ogromna i ma błogosławione skutki, jeśli chodzi o komunikowanie się między ludźmi. Chcemy spróbować nowych dróg, jeśli taka platforma ma służyć dobru, to trzeba po to sięgać – przekonuje przewodniczący KEP. Ks. dyrektor Hanas podkreśla, że każdy może przekazać przedmioty na licytację. Licytujący otrzyma specjalne podziękowanie od Caritas. – To, co jednak najistotniejsze, to świadomość wsparcia tych, których nie stać na zakup niezbędnego wyposażenia szkolnej wyprawki – mówi ks. Hanas.

Organizatorzy kampanii chcą pokazać, że można i warto pomnażać dobro i dzielić się  radością. W ciągu roku Caritas Poznańska przeprowadzi cztery akcje w ramach kampanii „Podzielmy się radością”. Oprócz „Tornistra…” będzie to Fundusz Stypendialny Skrzydła – akcja mająca na celu wsparcie uzdolnionej, ale ubogiej młodzieży. Jesienią ruszy akcja „Przekaż ciepło”, w ramach której za tzw. elektrośmieci Caritas otrzyma od jednej z firm recyclingowych środki finansowe, dzięki którym będzie mogła kupić opał na zimę dla potrzebujących osób. Z kolei „Puste miejsce” prowadzone przed Wigilią umożliwi poznańskiej Caritas zorganizowanie wigilii dla ponad tysiąca osób w jednej z hal na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

 

 

***

 

Już pierwsze wspólnoty chrześcijańskie troszczyły się o ubogich, poczuwając się do wspierania ich w sposób materialny. W listach św. Pawła znajduje się wiele informacji na temat zbiórek, jakie zasobniejsze gminy przeprowadzały na rzecz będących w potrzebie wspólnot chrześcijańskich. Apostoł Narodów, który sam gorliwie wspierał ubogich,  przekonywał, że ci, którzy otrzymali dobra duchowe, powinni odwdzięczać się dobrami doczesnymi. Praktyka składania darów przez wiernych bardzo szybko zakorzeniła się w Kościele. W średniowieczu dużą rolę w opiece nad ubogimi odegrały trzecie zakony, skupiające ludzi świeckich, m.in. tercjarzy czy franciszkanów. Na przestrzeni wieków pomoc charytatywna prowadzona przez Kościół ewoluowała i przybierała różne kształty. Istotne zmiany zaznaczyły się na przełomie XIX i XX w., kiedy to zrodziła się idea centralizacji i ujednolicenia charytatywnych struktur Kościoła. Powstawały bractwa i towarzystwa dobroczynności, które organizowały się w związki. Dziś trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek działalność Caritas bez zaplecza ludzkiego, materialnego i… nowych technologii. Ścieżki na tym ostatnim polu przetarła poznańska Caritas.  

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki