Logo Przewdonik Katolicki

Z Michałem Archaniołem

Monika Białkowska
Fot.

Figura św. Michała Archanioła z włoskiego Monte Gargano gościła w pierwszych dniach września w naszej archidiecezji.

Peregrynujący po całej Polsce posąg św. Michała nawiedził parafie w Winnej Górze, Szczepanowie i Słaboszewie. Od 30 września do 2 października modlić się przy nim będzie można jeszcze w Mieścisku.

 

Czuwanie z Księciem Aniołów

1 września o godz. 21.00 miejscowi leśniczowie wnieśli figurę Księcia Aniołów do kościoła w Szczepanowie. Mszy inaugurującej nawiedzenia przewodniczył ks. Andrzej Panasiuk, proboszcz z Mieściska, a homilię wygłosił michalita, ks. Sylwester Szwajca. Po nabożeństwie z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie, które zakończyło się przed północą, przez całą noc trwało czuwanie ze św. Michałem.

Następnego dnia, po jutrzni i Różańcu, w kościele zjawiły się dzieci ze Szkoły Podstawowej w Szczepanowie, które uroczyście rozpoczęły nowy rok szkolny. Po Mszy ze Szczepanowa wyruszyła piesza pielgrzymka z figurą św. Michała Archanioła. Ponadstuosobowa grupa przemierzyła ośmiokilometrową trasę do kościoła w Słaboszewie. Tam po uroczystej Eucharystii i Apelu Jasnogórskim rozpoczęła się następna noc czuwania – i kolejną noc trwała nieustanna modlitwa. Zakończyła się ona rano Mszą św. dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Słaboszewie. Najmłodsi parafianie odprowadzili statuę św. Michała do samochodu-kaplicy, w której przewieziona została na kolejny etap peregrynacji, do diecezji tarnowskiej.

 

Z groty w Gargano

Początki sanktuarium na Monte Gargano sięgają końca V wieku. W 490 roku tu właśnie przy grocie Archanioł Michał objawił się biskupowi Sipontu, św. Wawrzyńcowi, mówiąc: „Ja jestem Archanioł Michał, stojący przed obliczem Boga. Grota jest mnie poświęcona; ja jestem jej strażnikiem. Tam, gdzie się otwiera skała, będą przebaczone grzechy ludzkie… Modlitwy, które będziecie tu zanosić do Boga, zostaną wysłuchane. Idź w góry i poświęć tę grotę dla kultu chrześcijańskiego”.

W sumie Michał Archanioł objawiał się przy grocie cztery razy – ostatni raz w 1656 r., w czasie epidemii dżumy, polecając arcybiskupowi pobłogosławienie kamieni z groty i wykucie na nich znaku krzyża – kto ich dotknie, ma odzyskać zdrowie. Na pamiątkę tamtych wydarzeń przy grocie ustawiono figurę. Liczy ona prawie półtora metra wysokości i pochodzi z 1507 roku. Wykonał ją z białego marmuru rzeźbiarz Andreo Contucci, zwany Sansovino. Postać Archanioła zdobią złote skrzydła i korona. Książę Aniołów przedstawiony jest w stroju rzymskiego legionisty z wężem pod stopami i orłem w ręku.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki