Logo Przewdonik Katolicki

Gotowi do pomocy

Błażej Tobolski
Fot.

Wierzymy, że nasz założyciel, sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, zostanie wkrótce beatyfikowany i jako Pomocnicy chcemy się do tego dobrze przygotować podkreśla ks. Grzegorz Zbączyniak, archidiecezjalny moderator ruchu Pomocników Matki Kościoła.

– Wierzymy, że nasz założyciel, sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, zostanie wkrótce beatyfikowany i jako Pomocnicy chcemy się do tego dobrze przygotować – podkreśla ks. Grzegorz Zbączyniak, archidiecezjalny moderator ruchu Pomocników Matki Kościoła.

W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, 26 sierpnia, Pomocnicy naszej archidiecezji przybyli do parafii pw. Wszystkich Świętych w Kórniku, gdzie od lipca proboszczem jest ks. Zbączyniak, aby wspólnie świętować 45. rocznicę powstania ruchu.

 

Ruszamy z formacją

Spotkanie, w którym wzięła udział zarówno młodzież, jak i związani z tym ruchem rodzice, rozpoczęło się Różańcem i Mszą św. w intencji wszystkich Pomocników Matki Kościoła (PMK) i beatyfikacji kard. Wyszyńskiego. W Kórniku zebrali się także animatorzy ruchu, dla których w tym roku przygotowany został nowy program formacyjny. – Od października rusza Szkoła Animatorów, którą obowiązkowo będzie musiał ukończyć każdy, kto chce pełnić tę funkcję. Chcemy też położyć nacisk na współpracę z kapłanami. Już dziś zapraszam więc wszystkich księży, którzy byli i są zaangażowani w ruch lub chcą w niego wejść, na zimowe rekolekcje charyzmatyczno-kerygmatyczne – mówi moderator Pomocników.

 

W intencji Pomocników

Natomiast w wigilię uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej w sanktuarium maryjnym w Tulcach Mszy św. w intencji całego dzieła PMK przewodniczył bp Grzegorz Balcerek. Eucharystię tę transmitowały na żywo Telewizja Trwam i Radio Maryja. – Łączymy się również duchowo z Pomocnikami zgromadzonymi na Jasnej Górze w 45. rocznicę powstania ruchu, którzy czuwają tam na całonocnej adoracji – zaznaczył kustosz sanktuarium ks. kanonik Marian Libera. Przypomniał on również, że kiedy 26 sierpnia 1969 r. sługa Boży kard. Stefan Wyszyński powoływał do istnienia Pomocników, na pierwszego moderatora ruchu w Polsce wybrał wielkiego człowieka uformowanego przez Maryję, ks. prałata Mariana Piątkowskiego, który przez 13 lat był proboszczem i kustoszem w Tulcach.

 

Ożywiać do apostolstwa

Do początków ruchu odniósł się również w swojej homilii bp Balcerek, podkreślając znaczenie Ślubów Jasnogórskich tworzących program duchowej odnowy narodu przed 9-letnią nowenną przygotowującą Polskę do obchodów Milenium Chrztu w 1966 r. – Te lata były wielką duchową mobilizacją, której inicjatorem i przewodnikiem był sługa Boży kard. Stefan Wyszyński. Jednocześnie Prymas Tysiąclecia, tworząc dzieło Pomocników Matki Kościoła, wezwał wszystkich, zwłaszcza czcicieli Matki Bożej, aby w zjednoczonej wspólnocie współdziałali w realizowaniu Ślubów Jasnogórskich i zobowiązań płynących z milenijnego aktu oddania Maryi – wyjaśnił biskup, dodając, że ruch ten miał w zamyśle prymasa ożywiać i inspirować świeckich katolików do apostolstwa w swoich środowiskach. – Samo słowo „Pomocnik” wyraża postawę i zaangażowanie apostolskie, a to oznacza, że chrześcijanin, zwłaszcza ten, który czuje się szczególnie związany z Maryją, nie może nie być Jej pomocnikiem, a z Nią i przez Nią pomocnikiem Boga – przekonywał. – Idźmy więc zdobywać świat dla Chrystusa w łączności z Pierwszą Pomocnicą Boga: Maryją Matką Kościoła! – zachęcał bp Balcerek.

 

Radosne spotkanie z Maryją

Jak z kolei podkreśla archidiecezjalny moderator Pomocników, odpowiedzialnym za ruch zależy na formowaniu całych rodzin. – Chcemy tworzyć silną wspólnotę apostolską, ciągle pamiętając, że najmniejszą jej cząstką jest rodzina – zauważa ks. Zbączyniak, dodając, że najbliższą propozycją formacyjną jest wyjazd do Łodzi, gdzie w dniach 20–21 września odbędzie się Forum Charyzmatyczne pt. „Rodzina”. Podczas tego wydarzenia organizowanego przez Wspólnotę Mocni w Duchu, swoje warsztaty będą mieli nie tylko dorośli, ale i dzieci.

Rodzinny charakter miał także piknik dla wszystkich Pomocników, który odbył się 23 sierpnia w Ludomach. Było to pierwsze z letnich „Radosnych spotkań z Maryją”, a rozpoczęła je Msza św. sprawowana przez ks. Rafała Krakowiaka, członka Zarządu Krajowego Ruchu PMK. – Te spotkania odbywające się w plenerze, w naszej pięknie położonej w Puszczy Noteckiej parafii, mają łączyć Pomocników z całej archidiecezji – podkreśla Grażyna Foedke. – Zależało nam na tym, żeby wspólnie mogły spędzić tu czas całe rodziny. Chcieliśmy też pokazać dzieciom, że nasza wiara powinna przejawiać się we wszystkich obszarach życia, także podczas zabawy – dopowiada Maciej Majewicz. Na pikniku w Ludomach spotkali się więc przedstawiciele wszystkich pokoleń: animatorzy seniorzy, grupa rodziców PMK z poznańskiego Żegrza, młodzież i dzieci.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki