Logo Przewdonik Katolicki

Środa dziękuje za papieża

Błażej Tobolski, Hanna Sowa
Fot.

Trzy dni trwało w Środzie Wielkopolskiej dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II, którego głównym wydarzeniem było wprowadzenie relikwii świętego papieża do średzkiej kolegiaty.

Uroczystość, której przewodniczył abp Stanisław Gądecki, rozpoczęła się 30 czerwca o godz. 20.00, dokładnie w 46. rocznicę nawiedzenia kolegiaty przez kard. Karola Wojtyłę w związku z obchodami Tysiąclecia Chrztu Polski.

 

Po 46 latach

Jak zauważył proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Środzie Wielkopolskiej ks. kanonik Janusz Śmigiel, w 1966 r. – aby uroczystości milenijne i obchodzone wówczas w Poznaniu tysiąclecie biskupstwa nie ograniczyły się tylko do stolicy biskupiej – ówczesny metropolita poznański abp Antoni Baraniak prosił przybyłych na nie biskupów, by rozjechali się po parafiach archidiecezji. Kard. Karol Wojtyła odprawił wówczas Mszę św. w średzkiej kolegiacie, o czym przypomina tablica umieszczona przed jej głównym wejściem. – Od dzisiaj w naszej parafii znajdują się relikwie Jana Pawła II, świętego, który przed 46 laty nawiedzając nasz kościół, przypomniał zgromadzonym tu wiernym, jak ważna jest treść ludzkiego życia. Przypomniał o tym, że tą treścią ma być wiara – nie jej brak, nadzieja – nie rozpacz, miłość – nie nienawiść, pokój – nie wojna, Bóg – nie pustka – mówił ks. Śmigiel.

 

Pytania o świętość

Natomiast abp Stanisław Gądecki w wygłoszonej homilii zachęcił zgromadzonych do zadania sobie pytania, skąd się wzięła świętość Jana Pawła II. – Stawiamy je sobie, bowiem sami chcemy zaczerpnąć siły z tego samego źródła – zaznaczył kaznodzieja, przyznając jednocześnie, że „pytanie o źródło świętości to ostatecznie pytanie o miłość, to ona daje bowiem siłę do podążania drogami świętości”. – Jan Paweł II kochał Chrystusa i swoim życiem dowodził, że człowiek dzięki współpracy z Bogiem i stawianym sobie wymaganiom może osiągnąć szczyty świętości, że może dzięki łasce Bożej upodobnić się do Niego – podkreślił. Arcybiskup stwierdził również, że ostatecznie w związku z kanonizacją nie tyle powinniśmy zadawać sobie pytanie o świętość Jana Pawła II, która została już potwierdzona przez Kościół, ile o naszą miłość do Jezusa. – Chrystus nie żąda od nas wielkich przedsięwzięć, prosi nas tylko, byśmy Go kochali, a wszystko inne wynika tylko z tego – przyznał abp Gądecki.

 

Koncerty i filmy

Trzydniowe dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II rozpoczął sobotni koncert zespołów dziecięcych, które na miejskim rynku wykonały ulubione pieśni i modlitwy papieża. Mieszkańcy Środy Wielkopolskiej mieli też okazję wysłuchać fragmentów papieskiego Listu do dzieci z 1994 r. Natomiast w niedzielę w średzkim kinie odbył się pokaz filmów poświęconych papieżowi. Ostatnim aktem dziękczynienia był spektakl muzyczny Kazania Świętokrzyskie, podczas którego wystąpił m.in. Chór Prawosławny Ordynariatu Wojska Polskiego i Cerkwi Świętych Cyryla i Metodego we Wrocławiu. Kazania Świętokrzyskie stanowią pierwszy prozatorski tekst w języku polskim, pochodzący z przełomu XIII i XIV w., a muzykę do niego napisał Józef Skrzek.

 

Papieskie forum

W tym czasie w Środzie Wielkopolskiej odbyło się również VI Wielkopolskie Forum Samorządowych Inicjatyw Papieskich, którego inicjatorem i współorganizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Poznaniu. – Doroczne spotkania samorządowców są dla nich przede wszystkim okazją do wymiany doświadczeń w zakresie podejmowanych inicjatyw papieskich mających ożywić pamięć o naszym wielkim rodaku oraz przybliżyć jego dziedzictwo kolejnym pokoleniom – wyjaśnia w rozmowie z „Przewodnikiem” Włodzimierz Chrzanowski z „Civtas Christiana”. Tegoroczne forum przebiegało pod hasłem „Rodzina Bogiem silna, staje się siłą człowieka i całego narodu”, a jego uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji ks. prof. dr. hab. Pawła Bortkiewicza z Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu pt. „Rodzina wspólnotą życia, miłości i wychowania człowieka w nauczaniu św. Jana Pawła II”. – Według papieża, rodzina jest społecznością osób obdarzających się nawzajem bezinteresowną miłością, dla których właściwym sposobem funkcjonowania jest komunia. Wspólnota ta ma również służyć życiu z zachowaniem moralnego porządku – podkreślił ks. prof. Bortkiewicz, zwracając też uwagę na zadania samorządów w zakresie przejawiania troski o rodziny wielodzietne z równoczesnym poszanowaniem „zasady pomocniczości”. Natomiast w prezentacji „Dekalogu Samorządowca Przyjaznego Rodzinie” Jacek Sapa z warszawskiego Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny przytoczył dziesięć przykazań osoby, która obejmując funkcje publiczne w społeczności lokalnej, pragnie wspierać rodziny.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki