Jest już tradycją, że na przełomie września i października parafie gostyńskie organizują Dni Kultury Chrześcijańskiej. W tym roku tematem przewodnim było 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II.
Od 27 września do 2 października odbywały się spotkania, które miały za cel przybliżenie osoby i nauczania Ojca Świętego. W sobotę 27 września o godz. 15.00 ks. kanonik Artur Przybył odprawił uroczystą Mszę Św. w intencji Papieża. Po celebracji nastąpiło otwarcie wystawy filatelistycznej: "25-lecie Pontyfikatu Jana Pawła II". Przez cały tydzień mieszkańcy Gostynia mogli podziwiać, zdjęcia, znaczki pocztowe, pamiątki ze spotkań z Papieżem, albumy itp. W niedzielę w czasie Mszy Św. w Gostyńskiej Farze kazania głosił ks. dr Paweł Deskur, który, przypominając najważniejsze wydarzenia pontyfikatu Ojca Świętego, szczególnie podkreślał to, co nasz Rodak głosi. Jednym z najważniejszych tematów - mówił kaznodzieja - jakie w swym nauczaniu porusza Papież, jest człowiek, który w swoim codziennym i szarym życiu powołany został do świętości. Na koniec ks. Deskur, przywołując obraz schorowanego Ojca Świętego, mówił, że widocznie dzisiejszy świat i Kościół potrzebują takiego świadectwa cierpiącego Papieża. Także w niedzielę zorganizowany został koncert pt.: "Niepojęte miłosierdzie Boże". Był on wotum wdzięczności dla Ojca Świętego za ustanowienie w Krakowie Bazyliki Miłosierdzia Bożego i uczynienie z niej centrum miłosierdzia, które ma promieniować na cały świat. Artyści scen wrocławskich wykonali utwory znanych kompozytorów i recytowali fragmenty tekstów papieskich. Na długo pozostaną w naszych uszach słowa ostatniego utworu: "Tak jak woda zabija ogień, tak miłosierdzie zabija grzech".
W poniedziałek 29 września mieliśmy możliwość wysłuchania wykładu dziekana wydziału Teologicznego UAM, ks. prof. dr. hab. Pawła Bortkiewicza pt.: "Człowiek drogą Kościoła". W swym wykładzie przedstawił najpierw pejzaż drogi, którą podąża człowiek, i ukazał, co, według Jana Pawła II, nęka współczesnego człowieka. Prelegent zwrócił uwagę na przesadną wiarę w racjonalizm, materializm, sekularyzację (człowiek żyje tak, jakby Boga nie było), rozpad tradycyjnych form życia rodzinnego, wypaczenie sensu ludzkiej seksualności. - To wszystko koncentruje się w sporze między kulturą śmierci i kulturą życia - podkreślał ks. prof. Bortkiewicz. W drugiej części swego wykładu przedstawił papieską wizję człowieka, który powinien dążyć nieustannie do poznania prawdy i którego nie można zrozumieć bez Chrystusa .
We wtorek uczestniczyliśmy w prelekcji ks. biskupa Marka Jędraszewskiego pt.: "Jan Paweł II - nasz rodak".
W środę odbyła się projekcja filmu o Papieżu. Po obejrzeniu filmu widzowie uczestniczyli w spotkaniu z reżyserem, Krzysztofem Zanussim.
W czwartek, na zakończenie, młodzież z gostyńskiego Liceum przygotowała spektakl słowno-muzyczny "Tryptyk rzymski Jana Pawła II".
Tegoroczne Dni Kultury Chrześcijańskiej w Gostyniu pozwoliły nam, choć w niewielkim stopniu, uczestniczyć w tym wielkim wydarzeniu w życiu Kościoła, jakim jest 25. rocznica pontyfikatu Jana Pawła II. Dzięki tym różnym spotkaniom mogliśmy nie tylko lepiej poznać ten niezwykły pontyfikat, ale nade wszystko uświadomić sobie, w oparciu o nauczanie Ojca Świętego, że jedyny sens życia człowieka istnieje w Bogu, który jest Miłością!