Logo Przewdonik Katolicki

VI Wielkopolskie Forum Samorządowych Inicjatyw Papieskich

VI Wielkopolskie Forum Samorządowych Inicjatyw Papieskich

Wielkopolscy samorządowcy, którzy w swych małych ojczyznach budują pamięć o świętym Janie Pawle II, od kilku lat ożywiają papieskie nauczanie w ramach Forum Samorządowych Inicjatyw Papieskich, które każdego roku, począwszy od 2009, odbywa się w kolejnych miastach naszego województwa i naszej archidiecezji. Wydaje się, że przedsięwzięcie to trwale wpisało się już w kalendarz wielkopolskich działań samorządowych.

 Intencją pomysłodawcy i współorganizatora tej corocznej inicjatywy, którym jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, jej niejako istotą, jest podtrzymywanie żywej pamięci o Papieżu - Polaku, jako głosicielu uniwersalnych prawd i obrońcy wartości chrześcijańskich. Wyrazem tej postawy było i jest, nadawanie Janowi Pawłowi tytułu honorowego obywatela wielu miejscowości, stawianie pomników, nie zawsze niestety   artystycznie interesujących, nadawanie ulicom, placom, szkołom i innym obiektom użyteczności publicznej, jego imienia. W Wielkopolsce, inicjatywa ta przybrała  formę zorganizowanego już w pewnym sensie ruchu na poziomie samorządów, właśnie takiego „Forum”. Należy tylko przyklasnąć temu, że wielkopolscy samorządowcy zechcieli podjąć takie działania, które mają na celu pogłębianie zaangażowania społeczno – religijnego w lokalnych społecznościach, oraz wymianę doświadczeń, które zapewne służą integracji własnych środowisk lokalnych wokół postaci Jana Pawła. A ponadto, ukazują go jako wzorzec wartości i postaw, które mogą być pomocne w kształtowaniu etosu wspólnotowego, służąc wzmacnianiu tożsamości kulturowej i społecznej konkretnego środowiska.

Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki – Metropolita Poznański, a dziś już także przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, uczestnicząc w ubiegłym roku w „Forum”, które miało miejsce w Obornikach, powiedział, że „to dzięki takim działaniom umacnia się i pogłębia pamięć o Janie Pawle II, jego pojmowaniu i realizacji człowieczeństwa. Chrześcijańska zaś pamięć obejmuje Boga, historię zbawienia, Ojczyznę, dzieła ludzkie i konkretnego człowieka i oznacza otwieranie się na łaski Boże, szukanie prawdy i duchowej mocy. Czyniąc to, samorządowcy staja się strażnikami chrześcijańskiej pamięci, której trwanie jest fundamentem kultury polskiej, opartej na wartościach chrześcijańskich”.

Tegoroczne, VI już w kolejności „Forum Samorządowych Inicjatyw Papieskich” odbędzie się 30 czerwca br. w Środzie Wielkopolskiej. Poprzednie miały miejsce w Wolsztynie, Grodzisku Wlkp., Wrześni, Puszczykowie i we wspomnianych już Obornikach. Tym razem będzie ono miało szczególne znaczenie z racji niedawnej kanonizacji Jana Pawła II. To ważne samorządowe wydarzenie połączone zostanie bowiem z parafialną uroczystością wprowadzenia relikwii świętego Jana Pawła II do średzkiej kolegiaty. Swój udział zapowiedział ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki, który przewodniczyć będzie Mszy świętej dziękczynnej za kanonizację polskiego papieża o godzinie 20.00.

Wiemy, że Ojciec Święty Franciszek tuż po kanonizacji Jana Pawła, ogłosił go Papieżem Rodzin. Uczynił to – jak się wydaje na wyrażoną jeszcze za życia  jego sugestię.  Dlatego też organizatorzy tegorocznego Forum w Środzie, gdzie tamtejszemu samorządowi  sprawy rodziny zdają się leżeć szczególnie na sercu,  hasłem „Forum” postanowili uczynić jeden z ważnych cytatów świętego Jana Pawła II na temat rodziny: „Rodzina Bogiem silna, staje się siłą człowieka i całego narodu”.

 O godzinie 11.00 rozpocznie się część oficjalna „Forum”, po czym realizowany będzie przewidziany program. W części referatowej, uczestnicy wysłuchają wykładu ks. profesora Pawła Bortkiewicza z UAM- u: „Rodzina wspólnotą życia, miłości i wychowania człowieka w nauczaniu świętego Jana Pawła II”, a następnie Jacek Sapa z warszawskiego „Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny” przedstawi „Prezentację <Dekalogu> samorządowca przyjaznego rodzinie”. W dalszej części w ramach zaplanowanej dyskusji, swoje inicjatywy samorządowe na rzecz rodziny przedłożą samorządowcy z niektórych wielkopolskich i innych miejscowości sąsiednich województw.

Bogaty program zakończy już w późniejszych godzinach  wieczornych spektakl słowno – muzyczny według pomysłu Marcina Majewskiego i Jana Tarnawskiego z muzyką Józefa Skrzeka, pt. „Kazania Świętokrzyskie”. 

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki