Logo Przewdonik Katolicki

Zawalczmy o młodzież!

Kamila Tobolska
Fot.

Jak pracować z młodymi ludźmi, by otworzyli się na Jezusa? Jak pomóc im odnaleźć swoje miejsce w Kościele? Wspólnie zastanawiali się nad tym uczestnicy warsztatów Ewangelizacja młodych w parafii.

Jak pracować z młodymi ludźmi, by otworzyli się na Jezusa? Jak pomóc im odnaleźć swoje miejsce w Kościele? Wspólnie zastanawiali się nad tym uczestnicy warsztatów „Ewangelizacja młodych w parafii”.

Warsztaty te odbyły się w poznańskiej parafii pw. Chrystusa Sługi, a przeznaczone były dla obecnych i przyszłych animatorów przygotowujących młodzież do bierzmowania. Wspólnie zorganizowały je poznańska Szkoła Nowej Ewangelizacji (SNE) „Wspólnota św. Barnaby” oraz Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

 

Przyszłość Kościoła

W warsztatach „Ewangelizacja młodych w parafii” uczestniczyli kapłani, klerycy oraz osoby świeckie z różnych parafii archidiecezji poznańskiej, m.in. z Mosiny, Kościana i Grodziska Wielkopolskiego. − Podpatrzyłam tutaj bardzo ciekawe formy spotkań, w tym zabaw integracyjnych i zadań aktywizujących, które warto proponować młodzieży. One pomagają im się przełamać i otworzyć, wnoszą radość i śmiech – podkreśla Klaudia Pawlak, studentka pedagogiki z parafii pw. Chrystusa Jedynego Zbawiciela w Swarzędzu. − Te warsztaty to bardzo cenna inicjatywa. Musimy walczyć o młodzież i bardziej się o nią troszczyć w parafiach. Ostrzeżeniem dla nas powinna być sytuacja na Zachodzie, gdzie kościoły pustoszeją – zauważa z kolei Renata Nehring z poznańskiej parafii pw. Chrystusa Najwyższego Kapłana na os. Lecha, dodając, że bardzo dużo zależy w ewangelizacji młodzieży od zaangażowania kapłanów. Tym cenniejsza była więc obecność na warsztatach kilkunastu kleryków V roku z Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, którzy przyjechali do Poznania wraz z ks. dr. Jarosławem Paterem, dyrektorem Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Łodzi. Jak przyznaje ks. Pater, uczestnictwo w tych zajęciach ma pomóc przyszłym księżom w wypracowaniu własnego modelu pracy z młodymi i w poszukiwaniu nowych form dotarcia do nich. Te obecnie wykorzystywane są, jego zdaniem, niesatysfakcjonujące, niewiele młodych osób odnajduje się bowiem we wspólnocie Kościoła. − To spotkanie jeszcze bardziej ugruntowało mnie w potrzebie otwarcia się na młodych ludzi. Oni są przecież nie tylko przyszłością świata, ale także przyszłością Kościoła – zaznacza.

 

Jakie mają cele?

Warsztaty, na które składały się m.in. prezentacje i świadectwa, przygotowała ekipa ewangelizacyjna z poznańskiej parafii pw. Chrystusa Sługi, w której ok. 30 proc. młodzieży po bierzmowaniu decyduje się zaangażować w parafii. Jak stwierdza prowadzący warsztaty Andrzej Stępka z SNE, czas spotkań przed bierzmowaniem jest dla wielu młodych ludzi ostatnią szansą na przyjęcie Dobrej Nowiny i zaangażowanie się w życie Kościoła. Wymienia więc cele, jakie stoją przed osobami ewangelizującymi młodzież w parafiach. − Po pierwsze to przekazanie kerygmatu, a dalej utworzenie parafialnej, młodzieżowej wspólnoty czy grupy i uformowanie swoich następców. Ważne jest także budowanie środowiska młodzieży chrześcijańskiej z różnych parafii. Jako Szkoła Nowej Ewangelizacji staramy się to czynić poprzez organizację kilka razy w roku wyjazdów weekendowych i obozu letniego − mówi Stępka. Na najbliższy obóz SNE zaprasza do Pobiedzisk.


 

Szkoła Nowej Ewangelizacji „Wspólnota św. Barnaby” zaprasza młodych ludzi od 14. roku życia na wakacyjny obóz „Eureka − czyli wielkie odkrywanie”, który łączyć będzie duchową formację i aktywny wypoczynek. Termin: 26.07.–3.08.; miejsce: Pobiedziska; atrakcje: warsztaty, m.in. wokalne, fotograficzne, tańca nowoczesnego, teatralne, grafiki komputerowej, spotkania z ciekawymi ludźmi, koncert zespołu Full Power Spirit. Liczba miejsc ograniczona. Więcej informacji i zapisy na www.sne.poznan.pl.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki