Logo Przewdonik Katolicki

Śladami Pawła i Barnaby

Błażej Tobolski
Fot.

Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! (Mk 16, 15). To Chrystusowe wezwanie po dwóch tysiącach lat nadal jest aktualne i skierowane do każdego z nas. Wciąż bowiem stoi przed nami najważniejsze zadanie chrześcijan ewangelizacja. Dziś, kiedy to właściwie już cały świat miał możliwość zetknięcia się z nauką Chrystusa, potrzeba jednak...

„Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!” (Mk 16, 15). To Chrystusowe wezwanie po dwóch tysiącach lat nadal jest aktualne i skierowane do każdego z nas. Wciąż bowiem stoi przed nami najważniejsze zadanie chrześcijan – ewangelizacja.

Dziś, kiedy to właściwie już cały świat miał możliwość zetknięcia się z nauką Chrystusa, potrzeba jednak nowej ewangelizacji. Co oznacza ten termin, używany wielokrotnie przez Jana Pawła II, wzywającego do nowej ewangelizacji? Ma ona być nowa w metodzie, zapale i środkach wyrazu.

Potrzeba reewangelizacji
Nie tylko Indianie czy mieszkańcy Afryki potrzebują misjonarzy, aby ci przekazywali im Dobrą Nowinę o Jezusie Chrystusie. Również w Europie oraz w Polsce jest wiele osób, które mimo iż zostały ochrzczone, żyją z daleka od Boga. To do nich trzeba powtórnie dotrzeć z Ewangelią. Aby się do tego przygotować, na świecie powstały specjalne szkoły.

– Celem działania Szkoły Nowej Ewangelizacji jest formacja ewangelizatorów tak, aby każdy katolik potrafił w prosty i praktyczny sposób dawać świadectwo wiary w swoim środowisku – mówi ks. Waldemar Szlachetka, członek Referatu ds. Ewangelizacji archidiecezji poznańskiej i asystent kościelny SNE św. Barnaby, obchodzącej w tym roku we wrześniu 10-lecie swojego istnienia. – Realizujemy go w programie formacyjnym, na który składa się kilkanaście kursów. Ich tematyka jest dostosowana do potrzeb różnych osób i wspólnot, bowiem do brania w nich udziału są zaproszeni członkowie wszystkich ruchów katolickich. Pomoże im to mieć oczy szeroko otwarte na osoby, które pozostają na obrzeżach Kościoła lub poza nim, i będą potrafiły wyjść do nich z Dobrą Nowiną. Kursy przygotowują też świeckich do prowadzenia katechezy dorosłych.

Doświadczyć miłości, aby dać świadectwo
W sierpniu odbył się w naszej archidiecezji kurs „Paweł”, mający formę rekolekcji i dający uczestniczącym w nim osobom kilka podstawowych narzędzi ewangelizacji.

– Nazywamy go „kręgosłupem ewangelizacji”. Jego celem jest formacja całego człowieka, gdyż pozwala on lepiej poznać swoje wnętrze i pogłębić własną relację z Bogiem, przemienia duchowo. Ewangelizator bowiem najpierw musi sam być człowiekiem głęboko wierzącym. Tylko wtedy w naturalny, nienachalny sposób może on wśród innych ludzi świadczyć o miłości Boga do człowieka – tłumaczy ks. Szlachetka. – Zresztą każdy z kursów opiera się na trzech podstawowych filarach, którymi są modlitwa, wykład i praca. Wszystkie one oparte są w dużej mierze na Piśmie Świętym i kształtują „mentalność ewangelizacyjną”, której dzisiaj tak bardzo nam potrzeba.

Szkoła Nowej Ewangelizacji (SNE) św. Barnaby – jedna z wielu tego typu szkół w Polsce – działa w Poznaniu od 1996 r. Wchodzi ona w skład międzynarodowego programu „Redemptoris Missio” i jest członkiem ACCSE 2000 – Stowarzyszenia Koordynatorów Katolickich Szkół Nowej Ewangelizacji. W 2002 r. zostało powołane w archidiecezji poznańskiej Katolickie Stowarzyszenie w Służbie Nowej Ewangelizacji „Wspólnota św. Barnaby”, posiadające osobowość prawną i stronę internetową: www.sne.poznan.pl

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki