Logo Przewdonik Katolicki

Dla "Wujka"

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Kilka milionów główek tulipanów zużyto w tym roku do ułożenia Bydgoskich Dywanów Kwiatowych, które można było podziwiać na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. Tegoroczną edycję dedykowano św. Janowi Pawłowi II. W ten sposób dziękowano za jego niedawną kanonizację.

Kilka milionów główek tulipanów zużyto w tym roku do ułożenia „Bydgoskich Dywanów Kwiatowych”, które można było podziwiać na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. Tegoroczną edycję dedykowano św. Janowi Pawłowi II. W ten sposób dziękowano za jego niedawną kanonizację.

Wydarzenie, które trwało dwa dni, zostało zorganizowane przez Oddział Bydgoski Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa. – Te niecodzienne dzieła artystyczne wykonywaliśmy po raz piąty. Każdego roku są one dedykowane komuś innemu. Były dywany dla miasta Bydgoszczy czy dla Leona Wyczółkowskiego. Dla nas było zupełnie oczywiste, że w tym roku docenimy św. Jana Pawła II – powiedział organizator Henryk Kołcon.

 

Spotkania z przesłaniem

Główki tulipanów, z których powstał wielki kwiatowy dywan, pochodziły z jednego z gospodarstw, gdzie produkowane są cebulki tych kwiatów. – Wszystko dzieje się na Wyspie Młyńskiej, w pobliżu Brdy, po której pływał niegdyś Jan Paweł II. Co prawda nie dopłynął do samego miasta, dlatego symbolicznie pragnęliśmy go powitać. Pojawił się kajak na wodzie, a na nim umieszczono odmianę tulipana „Jan Paweł II” – dodał wiceprezes bydgoskiego oddziału stowarzyszenia.

Projekt i wykonanie stały się dziełem uczniów Państwowego Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. – Nasza współpraca z organizatorami tego pomysłu trwa od trzech lat. Temat otrzymaliśmy miesiąc temu – wiedzieliśmy, że hasłem przewodnim będzie postać św. Jana Pawła II. Powstało ponad 30 projektów, z których specjalna komisja wybrała najlepsze. Zaangażowało się ponad 40 uczniów i kilku nauczycieli naszej szkoły – powiedziała dyrektorka bydgoskiego „plastyka” Jolanta Szymańska.

Wydarzeniu towarzyszyły: wystawa odmian roślin cebulkowych, pokazy florystyczne, występy uczniów Zespołu Szkół Katolickich Pomnika Jana Pawła II w Bydgoszczy oraz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Całość została dofinansowana przez miasto Bydgoszcz. – Ojciec Święty Franciszek, kiedy ogłosił Polaka świętym, wskazał wyraźnie, że jest on papieżem rodziny. Więc tym bardziej takie rodzinne spotkania – jak to na Wyspie Młyńskiej – są dobrą okazją, by w pewien sposób doświadczyć tego świętego – powiedział dyrektor szkoły pomnika Jana Pawła II w Bydgoszczy ks. dr Waldemar Różycki.

 

Przekazywanie nauki kolejnym pokoleniom

Jak podkreślił koordynator Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w diecezji bydgoskiej, udział stypendystów w przedsięwzięciu to chociażby wykorzystanie kolejnej szansy na promocję nauczania św. Jana Pawła II. – Czynimy to poprzez popularyzowanie cytatów papieża oraz przeprowadzenie konkursów i zabaw dla dzieci. Z drugiej strony, to przedstawienie siebie jako stypendystów fundacji, wspieranej przecież materialnie i duchowo przez wiernych przy okazji Dnia Papieskiego. Pokazanie siebie, swoich talentów i zainteresowań,  rozwijanych dzięki fundacji. Nie dla oklasków i pochwał, ale jako podziękowanie za otrzymaną pomoc – powiedział ks. Maciej Musiał. – Jako studenci bardzo chętnie włączamy się w to wydarzenie. Św. Jan Paweł II jest przecież naszym szczególnym patronem. Tu tańczymy, śpiewamy, ale promujemy również nauczanie Ojca Świętego. Przeprowadziliśmy także konkurs wiedzy o Karolu Wojtyle – powiedziała Edyta, jedna ze stypendystek fundacji. – Zabrałam ze sobą kilkoro dzieci. Chcieliśmy uczcić kanonizację Jana Pawła II poprzez to, co potrafimy najlepiej, czyli taniec, śpiew, muzykę, zabawy z dziećmi. Chodzi o to, aby włączyć w to tych najmniejszych. By potem to wszystko, co związane z osobą naszego świętego, procentowało w ich dorosłym życiu. Nasza szkoła powinna jak najczęściej wychodzić z dobrą nowiną, dobrym słowem – powiedziała Izabela Nowicka z Zespołu Szkół Katolickich Pomnika Jana Pawła II w Bydgoszczy.

Dywan dla Jana Pawła II był usypywany przez kilka godzin. Później dokonano uroczystej prezentacji wśród zaproszonych gości oraz mieszkańców. Nie zabrakło „białego gołąbka pokoju” (jako symbolu wypuszczanego przez Ojca Świętego) oraz napisu JPII 2014. Wszystko w otoczeniu kolorowych motywów kwiatowych. Spotkanie nosiło tytuł „Jan Paweł II. Dla Wujka”.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki