Logo Przewdonik Katolicki

Nie dajmy się zmanipulować!

Błażej Tobolski
Fot.

Jako wychowawcy nie możemy być obojętni, ku jakim wartościom wychowujemy młodych ludzi, twierdzili zgodnie uczestnicy IV Śremskiego Forum Edukacyjnego.

Forum odbyło się w Śremie 15 marca pod hasłem „Wychowanie do pełni człowieczeństwa. O męskości i kobiecości w świecie współczesnym”. – Wspólnie pochylamy się nad ważnymi i aktualnymi kwestiami związanymi z wychowaniem, szukając także umocnienia i wsparcia, abyśmy sprostali wyzwaniom stającym przed nami jako wychowawcami młodego pokolenia – zauważyła na początku spotkania Maria Podzerek, dyrektorka szkół katolickich działających w Śremie w ramach Katolickiego Centrum Edukacji i Kultury im. Jana Pawła II, współorganizatora wydarzenia.

 

Niezastąpiona rodzina

Otwierając tegoroczne forum, abp Stanisław Gądecki, który od pierwszej edycji jest jego honorowym patronem, podkreślił szczególną odpowiedzialność, jaka spoczywa obecnie na wychowawcach, nie tylko katolickich, za kształtowanie kolejnych pokoleń Polaków. – Wychowanie nie jest sprawą obojętną, zwłaszcza dzisiaj wobec aktywności ruchu ideologicznego dążącego do zamieszania w pojęciu płci i wprowadzenia chaosu w życiu ludzi, aby potem łatwiej nimi manipulować – stwierdził arcybiskup, przestrzegając jednocześnie rodziców przed oddawaniem sprawy wychowania dzieci w całości instytucjom, które powołane są do tego, aby wspierać ich wysiłki, a nie zastępować rodzinę w przekazywaniu wartości.

 

Niebezpieczne próby

Jednym z gości forum był wybitny pedagog prof. Aleksander Nalaskowski, dziekan Wydziału Nauk Pedagogicznych Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który przestrzegał przed manipulowaniem prawami natury, czego próby widoczne są dziś, gdy dąży się na siłę do zmiany kulturowego postrzegania płci człowieka. Jego zdaniem już od wielu lat społeczeństwa europejskie przyzwyczajane są do pewnych zachowań, m.in. związanych z dziedziną ludzkiej płciowości, np. „małżeństw” homoseksualnych, aby tym łatwiej narzucać je w kulturze i obyczajowości. – Jeśli natomiast nie da się zmienić myślenia, naturalnego poczucia przyzwoitości i wykorzenić wartości, to stara się je wyśmiać, wyszydzić i zdyskredytować, aby tym samym je unicestwić – przekonywał pedagog, opisując współczesną rzeczywistość, która jeszcze 20 lat temu wydawała się nie do pomyślenia.

 

Bądźmy odpowiedzialni

Także ks. dr Adam Adamski, przełożony domu formacyjnego księży filipinów w Poznaniu i wykładowca filozofii na Wydziale Teologicznym UAM, przyznał, że obecnie powszechną postawą jest wprowadzanie w miejsce prawdy kryterium powszechnej zgody, zaakceptowanej przez większość w głosowaniu, bądź kryterium pragmatyzmu, czyli opłacalności. – Kiedy natomiast pozostajemy bez światła Bożej prawdy, poruszamy się w mroku, gdzie zacierają się nam prawdziwe kształty rzeczy, stąd wszystko wydaje się być do zaakceptowania – stwierdził prelegent, zachęcając uczestników forum do zachowania w dzisiejszym świecie postawy odpowiedzialności za drugiego człowieka. – Zwłaszcza kiedy w grę wchodzi wychowanie dzieci i młodzieży, przekazywanie im wartości, nie możemy być tolerancyjni, nie może nam być wszystko jedno – podkreślił ks. dr Adamski.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki