Logo Przewdonik Katolicki

Ogólnopolska konferencja naukowa „Dziecko w świecie (anty)wartości. Jak wychowywać po chrześcijańsku”

Ogólnopolska konferencja naukowa „Dziecko w świecie (anty)wartości. Jak wychowywać po chrześcijańsku”

Podczas konferencji będziemy analizować trudności oraz poszukiwać sposobów na budowanie mostów porozumienia między pokoleniami.

Zapraszamy na inspirującą konferencję naukową “Dziecko w świecie (anty)wartości. Jak wychowywać po chrześcijańsku”, której celem jest wspólne poszukiwanie uzasadnień naukowych dla chrześcijańskich wartości moralnych oraz przekazanie tej wiedzy rodzicom i wychowawcom. Podczas tego wydarzenia eksperci z różnych dziedzin nauki oraz praktycy będą dzielić się swoją wiedzą, doświadczeniami i uwagami dotyczącymi roli wartości chrześcijańskich w procesie wychowania oraz uwarunkowań tego procesu.
 
Współczesny świat często promuje wartości, które mogą być sprzeczne z chrześcijańskimi przekonaniami. Rodzice nieraz czują się zagubieni, starając się zrozumieć i zgodnie z wiarą wychować swoje dzieci w obliczu tych nowych wyzwań. Z kolei młodzież często nie do końca rozumie wartości, którymi kierują się ich rodzice i wychowawcy, co może prowadzić do konfliktów i niezrozumienia między pokoleniami.
 
Podczas konferencji będziemy analizować te trudności oraz poszukiwać sposobów na budowanie mostów porozumienia między pokoleniami. Naszym celem jest nie tylko dostarczenie naukowych uzasadnień dla chrześcijańskich wartości moralnych, ale także stworzenie przestrzeni do dyskusji i wymiany doświadczeń, która pomoże uczestnikom lepiej zrozumieć i wspierać się nawzajem w procesie wychowania dzieci w dzisiejszym, skomplikowanym świecie.
 
Podczas konferencji skupimy się na tym, na czym obecnie polega wartość życia i rodziny. Przyjrzymy się temu, jaka jest współczesna młodzież, czym się kieruje i jakie podejmuje wybory oraz jak wygląda sytuacja zdrowia psychicznego w tej grupie. Spróbujemy również poszukać odpowiedzi na pytanie, jak wychować dzieci do odpowiedzialności. Ważnym elementem konferencji będzie część warsztatowa, podczas której uczestnicy poznają praktyczne wskazówki odnośnie do tego, jak rozmawiać z dzieckiem.
 
Kiedy: 25 maja 2024, godz. 9.30-17.00
Gdzie: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ul. Wóycickiego 1/3 Warszawa, bud. 21, aula 108 (lub online dla zarejestrowanych uczestników)
Udział w konferencji jest bezpłatny, obowiązuje rejestracja na stronie: https://konferencja.prodoteo.pl/
 
Organizatorzy: Fundacja Prodoteo; Katedra Katechetyki Fundamentalnej i Materialnej, Wydział Teologiczny UKSW; Wydział Studiów nad Rodziną UKSW; Instytut Jana Pawła II
 
Patroni medialni: Tygodnik Idziemy, Do Rzeczy, Przewodnik Katolicki, misyjne.pl, afirmacja.tv, portal katechety.pl, Miesięcznik W drodze
 
Konferencja odbędzie się pod patronatem Komisji Wychowania Katolickiego i Rady ds. Rodziny KEP.


PROGRAM KONFERENCJI:
9:30-10:30 I SESJA (moderator dr Małgorzata Madej)
Otwarcie
ks. dr hab. Zdzisław Struzik, prof. em. UKSW, IPJPII, Wartość dziecka i jego płci
dr hab. Leszek Korporowicz, prof. UJ, (Anty)kultura kontekstem (anty)wartości
10:30 – 11:00 PRZERWA KAWOWA
 
11:00 – 12:30  II SESJA (moderator dr Katarzyna Stankiewicz)
dr hab. Michał Michalski, prof. UAM, Rodzina, czyli naukowa recepta na udane życie. Dlaczego bez rodziny trudno być szczęśliwym i bogatym?
dr hab. Krzysztof Pilarz, prof. UMK, Zagubione wychowanie. Czy i jak można je odnaleźć?
dr hab. Sylwia Jaskuła-Korporowicz, prof. AŁ, Wychowanie w rzeczywistości hybrydalnej
Leila Miller, autorka książki Tak zostaliśmy stworzeni - nagranie wideo z polskimi napisami
12:30 – 13:15 PRZERWA LUNCHOWA
 
13:15-14:45 III SESJA (moderator dr hab. Aneta Rayzacher-Majewska)
dr hab. Maria Sroczyńska, prof. UKSW, Portret współczesnej młodzieży
dr Anna Wieradzka-Pilarczyk, UAM, Transformacja od „ja” do „my” jako szansa na stawanie się dorosłym. O perspektywie wychowania młodego pokolenia do odpowiedzialnej dorosłości
dr Maria Marcińczuk, Zdrowie psychiczne nastolatków w kontekście wyzwań współczesności
mgr Agnieszka Marianowicz-Szczygieł, Nietrwałość skłonności homo- i transseksualnych u młodzieży a alarmujący wzrost statystyk występowania
14:45-15:15 PRZERWA KAWOWA
 
15:15-16:45 WARSZTATY (tylko dla uczestników stacjonarnych)
Warsztaty poprowadzą Beata i Marcin Mądrzy: Małe decyzje w wielkiej walce. Co to znaczy wychowywać syna/córkę do postawy czystego serca?
 
 
Komitet organizacyjny:
dr Małgorzata Madej (Fundacja Prodoteo),
dr hab. Aneta Rayzacher-Majewska (UKSW),
dr Katarzyna Stankiewicz (UKSW).
 
Komitet naukowy:
ks. prof. dr hab. Mieczysław Ozorowski (Wydział Studiów nad Rodziną, UKSW),
ks. dr hab.  Zdzisław Struzik, prof. em. UKSW (Wydział Studiów nad Rodziną UKSW, IJPII),
dr hab. Piotr Bylica, prof. UZ ((Instytut Filozofii UZ, Fundacja Prodoteo),
dr hab. Aneta Rayzacher-Majewska (Wydział Teologiczny, UKSW).

 

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki