Logo Przewdonik Katolicki

Odwagi, zaczynamy!

Kamila Tobolska
Fot.

Czas Wielkiego Postu to, zgodnie ze wskazaniami tegorocznego programu duszpasterskiego, początek odnowy kerygmatycznej naszej archidiecezji. Pierwszy etap tego wieloletniego procesu stanowią rekolekcje ewangelizacyjne, które odbędą się w 32 parafiach.

Rekolekcje te polegają na głoszeniu kerygmatu i doświadczeniu Boga poprzez towarzyszące nauczaniu sakramenty i celebracje. Abp Stanisław Gądecki przyznaje w rozmowie z „Przewodnikiem”, że cieszy się, iż tyle wspólnot parafialnych zdecydowało się zorganizować takie rekolekcje już w tym roku. Jednocześnie zauważa, iż wymaga to od księży sporej odwagi, bowiem podejmują się czegoś, co jest powszechnie nieznane. Arcybiskup zachęca też wszystkich archidiecezjan do modlitwy o powodzenie tegorocznych rekolekcji ewangelizacyjnych.

 

Zakładamy fundament

O tym, że kerygmat jest pierwszym, najbardziej fundamentalnym i prostym głoszeniem Ewangelii, przypomniał abp Gądecki podczas spotkania zorganizowanego u progu Wielkiego Postu w poznańskiej Kurii Metropolitalnej. Zaproszeni do udziału w nim byli proboszczowie parafii organizujących rekolekcje ewangelizacyjne, prowadzący je duszpasterze oraz przedstawiciele różnych ruchów, wspólnot i stowarzyszeń katolickich zaangażowanych w tworzenie ekip rekolekcyjnych, jak i w pracę formacyjną z osobami, które w parafiach podczas rekolekcji doświadczą duchowego poruszenia. − Kerygmat jest założeniem samego fundamentu wiary, czyli stworzeniem więzi żywej i pierwotnej z Chrystusem tego człowieka, który go odkrywa − tłumaczył arcybiskup, dodając, że na przykład niepowodzenia na polu katechizacji w szkole, na które często skarżą się księża, najczęściej wynikają właśnie z braku kerygmatu, czyli budowania bez fundamentu.

 

Szansa na ożywienie parafii

Podczas spotkania ks. dr Szymon Stułkowski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej, przybliżył wskazania dotyczące przeprowadzenia rekolekcji ewangelizacyjnych w parafiach, podkreślając, że są one ogromną szansą na ożywienie parafii. − Nie ukrywam, że celem tych rekolekcji jest odnowa parafii poprzez powstanie w nich grup formacyjnych dla osób, które chciałaby dalej wzrastać duchowo. Mamy już przygotowane konkretne propozycje tego, co można zrobić w parafii, ale też jakie działania możemy podjąć jako diecezja, formując tych ludzi krok po kroku − mówił ks. Stułkowski. Spotkanie, które rozpoczęło się i zakończyło wspólną modlitwą, było także dla jego uczestników okazją do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi przeprowadzenia rekolekcji ewangelizacyjnych. Zaplanowano również, że po zakończeniu rekolekcji 10 maja odbędzie się pod przewodnictwem biskupa spotkanie dające możliwość podzielenia się świadectwami z rekolekcji oraz uwielbienia Boga.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki