Logo Przewdonik Katolicki

Dudy zagrały dla Jezusa

Błażej Tobolski
Fot.

To nie tylko folklor i podtrzymywanie tradycji, ale też świadectwo wiary dudziarze przybyli do Połajewa pokłonić się Nowonarodzonemu.

To nie tylko folklor i podtrzymywanie tradycji, ale też świadectwo wiary – dudziarze przybyli do Połajewa pokłonić się Nowonarodzonemu.

Kapele dudziarskie z Holandii, Słowacji i Włoch przyjechały do Połajewa na doroczne Międzynarodowe Spotkanie Kolędników-Dudziarzy, odbywające się 20 stycznia pod hasłem: „Do szopy, hej pasterze-dudziarze!”. Wzięli w nim udział również wielkopolscy dudziarze z Czempinia, Krobi, Połajewa, Stęszewa, Szamotuł oraz zbąszyńscy koźlarze, jak w tym regionie nazywa się grających na dudach, czyli kozłach.
 
Z pokolenia na pokolenie
Spotkanie kolędników dudziarzy rozpoczęła Msza św., której w kościele pw. św. Michała Archanioła przewodniczył bp Grzegorz Balcerek. Jak podkreślił w homilii, kolędując, włączamy się w tę wielką i piękną tradycję pochylania się nad tajemnicą Boga, który objawia się człowiekowi. – Włączamy się w ten pochód ludzi wszystkich narodów, stanów i zawodów idących do żłóbka pokłonić się Zbawicielowi, w pochód pokoleń, które swoją twórczością, będącą wyrazem wrażliwości na piękno, świadczą o swojej wierze – zaznaczył biskup, dodając, że Bóg objawia się na różne sposoby, także poprzez kulturę będącą świadectwem wiary poprzednich pokoleń. Natomiast zwracając się w sposób szczególny do kolędników wskazał, że teraz oni biorą odpowiedzialność za świadectwo wiary przekazywane z pokolenia na pokolenie. – Bez tego świadectwa żywej wiary kultywowanie tradycji byłoby bardzo zubożone, wręcz zredukowane tylko do prostego folkloru religijnego – przestrzegł bp Balcerek. Po Eucharystii w połajewskim kościele odbyło się kolędowanie z udziałem wszystkich kapel dudziarskich.
 
Dlaczego Połajewo?
Trzeba w tym miejscu podkreślić, że spotkanie kolędników dudziarzy nieprzypadkowo odbywa się już od 13 lat właśnie w Połajewie. W tamtejszym, wzniesionym pod koniec XVIII w., kościele znajduje się bowiem renesansowy tryptyk Pokłon pasterzy przedstawiający scenę Bożego Narodzenia, w której jeden z pasterzy przybyłych do żłóbka trzyma w rękach dudy. Tryptyk ten, powstały w 1572 r. w pracowni poznańskiego malarza Mateusza Kossiora, stanowi zdaniem specjalistów jedno z najwybitniejszych w swojej klasie dzieł w Polsce. – Oprócz walorów artystycznych wyjątkowość tego dzieła polega na tym, że jednymi z jego głównych postaci są pasterze grający na dudach. Jest to wyraz wiary, że ludzie wszystkich ras, narodów, stanów i zawodów mogą stanąć przed Bogiem, który przychodzi do nas jako człowiek – wyjaśnił bp Balcerek. Sam tryptyk stał się też inspiracją do wspólnego kolędowania, którego celem jest ożywienie tradycji, popularnych niegdyś w Wielkopolsce, kapel dudziarzy i koźlarzy.
 
Organizatorami spotkań kolędników dudziarzy są Gmina Połajewo, parafia pw. św. Michała Archanioła w Połajewie oraz Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu.
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki