Logo Przewdonik Katolicki

Wielkopolskie dożynki

Błażej Tobolski
Fot.

Dziękujemy rolnikom za ich pracę, za przywiązanie do wiary i do ojczystej tradycji podkreślił abp Stanisław Gądecki.

– Dziękujemy rolnikom za ich pracę, za przywiązanie do wiary i do ojczystej tradycji – podkreślił abp Stanisław Gądecki.

Metropolita poznański, który przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za tegoroczne plony, zapewnił jednocześnie wielkopolskich rolników, że archidiecezja nie ustaje w modlitwie, prosząc Boga o błogosławieństwo dla ich pracy. Eucharystia sprawowana 25 sierpnia na rynku w Środzie Wielkopolskiej rozpoczęła dożynki wojewódzko-archidiecezjalne, w których uczestniczyli także, oprócz rolników i ich rodzin, m.in. posłowie i senatorowie, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych oraz sołtysi i liczni kapłani.

 Oni nam towarzyszą

– Chcemy dziękować zarówno Bogu za tegoroczne plony, jak i tym wszystkim, którzy się około tego trudzili, wyrażając szacunek dla niełatwej, a tak bardzo potrzebnej dla dobra całego społeczeństwa pracy rolników, ogrodników, sadowników i pszczelarzy – zaznaczył na początku liturgii ks. kanonik Sławomir Grośty, duszpasterz rolników archidiecezji poznańskiej. – Jako rolnicy żyjemy z pracy na roli i mamy nadzieję, że jej owoców dla wszystkich wystarczy – przyznała natomiast starościna dożynkowa Agata Stępa, dodając, że w sposób szczególny dziękują kapłanom. – Oni towarzyszą nam na co dzień w naszej pracy i w całym naszym życiu, modlą się z nami, gdy prosimy i gdy dziękujemy.

Zadanie państwa

– Jesteśmy świadomi, że praca rolników jest nam bardzo potrzebna, a mimo to sytuacja wielu z nich stała się bardzo trudna, zwłaszcza w gospodarstwach o niewielkim areale – stwierdził w homilii abp Gądecki, zauważając, że w tej sytuacji rolnicy domagają się interwencji państwa. – Nauczanie społeczne Kościoła opowiada się za ograniczoną interwencją państwa w sfery gospodarcze – przypomniał kaznodzieja, wyjaśniając, że inaczej nie tylko porządek gospodarczy państwa, ale także różne grupy społeczne reprezentujące odrębne interesy mogą popaść w chaos. – Jednak naczelnym zadaniem państwa jest zagwarantowanie bezpieczeństwa tak, by człowiek, który pracuje i wytwarza, mógł korzystać z owoców swojej pracy, a więc znajdował bodziec do wykonywania jej skutecznie i uczciwie – przekonywał arcybiskup.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki