Logo Przewdonik Katolicki

Byli jak apostołowie

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Ponad dwadzieścia różnych wydarzeń, inicjatyw wpisało się w Tydzień Ewangelizacji, który odbywał się od 23 do 30 maja w Bydgoszczy.

Jego hasłem przewodnim stały się słowa „Wierzę i już!”, a cała inicjatywa została skierowana nie tylko do osób wierzących, ale również poszukujących.

Radość z dzielenia wiarą

Tydzień rozpoczęła Eucharystia w bydgoskiej katedrze, którą sprawowano 15 maja. Podczas wspólnej modlitwy zawierzono wszystkie inicjatywy, prosząc o pomyślną ich realizację. – By stać się człowiekiem wierzącym, najpierw trzeba być zewangelizowanym. Słowo „już” w naszym haśle oznaczało rozpoczęcie pewnego procesu. Ten tydzień był z pewnością owocem myślenia Kościoła. Mamy Rok Wiary, jesteśmy również świadkami kładzenia mocnego akcentu na ewangelizację. Jako organizatorzy staraliśmy się sięgać do podstawowych rzeczy, które są związane z fundamentami wiary – powiedział ks. Janusz Tomczak.

Kapłan jest odpowiedzialny za Szkołę Nowej Ewangelizacji Diecezji Bydgoskiej. – Każdy w tym czasie, w zależności od wieku, możliwości czasowych, mógł znaleźć coś dla siebie. Były pielgrzymki, warsztaty, rekolekcje, koncerty. Wszystko na chwałę Bożą. To czas doświadczenia głębszej wiary, ale też i radości z dzielenia się nią – dodał ks. Janusz Tomczak.

Już w pierwszym dniu akcentowano m.in. obecność w codziennym życiu pośród nas osób niepełnosprawnych. Przeszli oni w pielgrzymce z bydgoskiej świątyni Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła do parafii Chrystusa Króla na Błoniu. – Dawanie publicznego świadectwa jest ideą samego chrześcijaństwa. Dzisiaj wielu ludzi mówi, że wiara jest ich prywatną sprawą, co jest zaprzeczeniem wspomnianej idei – powiedział ks. Dariusz Wesołek z bydgoskiej parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty.

Kapłan, który przewodził pielgrzymce niepełnosprawnych, na co dzień jest m.in. diecezjalnym duszpasterzem niesłyszących. – To, jak żyjemy, jak otwieramy się na drugiego człowieka, jak pomagamy innym, jest kształtowane przez te wartości, które pozwalają nam rozumieć i pogłębiać wiarę w Chrystusa – dodał. – Idąc w tej pielgrzymce, pragnę modlić się do Pana Boga. Chcę również pokazać, że niepełnosprawni są takimi samymi ludźmi jak inni – powiedziała Weronika Jażdżewska.

Jest ona na co dzień uczennicą szkoły specjalnej w Bydgoszczy. Ma 15 lat i pochodzi z Chojnic. – Mam implant ślimakowy. Byłam osobą niesłyszącą od urodzenia. Jednak odzyskałam słuch i mowę, za co również podczas tego Tygodnia Ewangelizacji pragnę podziękować Bogu – podkreśliła. – Pielgrzymuje z nami młodzież z trzecich klas gimnazjum, która otrzymała niedawno sakrament bierzmowania. Jako wychowawcy chcieliśmy, aby nasi uczniowie poczuli tego ducha ewangelizacji. Cieszymy się, że nas zaproszono do udziału w tym wydarzeniu – powiedziała Joanna Rak z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Bydgoszczy dla Dzieci i Młodzieży Słabo Słyszącej i Niesłyszącej.

Nic na pokaz

Ważną inicjatywą Tygodnia Ewangelizacji była sztafeta biegowa na trasie Częstochowa–Bydgoszcz. Jej uczestnicy pokonali ponad 300 kilometrów. Wysiłek był dodatkowo utrudniony przez intensywne opady deszczu. – Tworzyliśmy małe zespoły, które na trasie się zmieniały. Każdy musiał średnio pokonać kilkadziesiąt kilometrów – powiedział Zbigniew Wiśniewski z „Brzoza Biega”. – Cieszę się, że nasz wysiłek wpisuje się w Tydzień Ewangelizacji oraz w trwający Rok Wiary. Biegliśmy dzień i noc. By zrobić na przykład 60 kilometrów dziennie, trzeba być naprawdę przekonanym. Na tym również polega wiara, do której trzeba być przekonanym. Nie wolno nic robić na pokaz – dodał.

Zanim uczestnicy sztafety dobiegli do bydgoskiej katedry, przed świątynią zaczęły się  gromadzić osoby, które dotarły do kościoła z różnych parafii na terenie miasta. Na rowerze dojechała m.in. Jolanta Arciszewska. – Chciałam pokazać innym, że Jezus jest moim panem. Deszczowa pogoda była takim kopniakiem dla mnie – jedź, bo masz intencję. Tą intencją są moi synowie, ich życie. Właśnie to chciałam ofiarować Panu Bogu i Matce Bożej. Myślę, że takich znaków związanych z ewangelizacją ciągle potrzebujemy. Pracuję na co dzień w szkole i wiem, że świadczenie Ewangelii – jako jedynej drogi – jest czymś wymagającym, a zarazem potrzebnym – powiedziała.

Tydzień Ewangelizacji to również Noc Konfesjonałów, wielogodzinna adoracja, a także Marsz dla Życia i Rodziny, który przeszedł ulicami Bydgoszczy po raz drugi To wiele inicjatyw poza murami świątyń. – W tym wszystkim kryje się głęboki sens. Wychodzimy, aby dotrzeć przede wszystkim do tych, którzy są daleko od Pana Boga. Podstawą ewangelizacji jest dzielenie się radością wiary – powiedział współorganizator wielu wydarzeń Marek Dłuski z Domowego Kościoła. – Tydzień Ewangelizacji nie był łatwym przedsięwzięciem od strony organizacyjnej. Wymagał dużej mobilizacji wielu osób. A jednak się udało – dodał.

Droga do Jezusa

Joanna Dłuska należy do Domowego Kościoła i uczestniczyła w wielu wydarzeniach Tygodnia Ewangelizacji. – Chcieliśmy pokazać, jak bardzo cieszymy się ze swojej wiary. Jesteśmy normalnymi rodzicami, pracownikami. Dbamy również o to, aby w rodzinach był Pan Jezus – powiedziała. – Trudno powiedzieć, jakie będą owoce tygodnia. Może ja ich nie zobaczę. Jednak przez takie zaangażowanie osobiście się nawracam i ewangelizuję – dodała.

Ostatnie dni Tygodnia Ewangelizacji upłynęły pod znakiem specjalnych rekolekcji i chrystoteki, czyli dyskoteki chrześcijańskiej. Zwieńczeniem wydarzeń był natomiast koncert uwielbieniowy w wykonaniu Zespołu „Mocni w Duchu” z Łodzi w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Muzyczna uczta została poprzedzona nabożeństwem majowym, któremu przewodniczył biskup ordynariusz Jan Tyrawa. – Kościół może wypełniać swoją misję, jeśli wszyscy będą w nią zaangażowani. Zwłaszcza ludzie świeccy, którzy są „specjalistami od tego świata”. To w ich rękach jest świat kultury, polityki, wychowania, gdziekolwiek życie się toczy. Oni również, jako ludzie Kościoła, mają w ten świat wnosić Ewangelię – powiedział w rozmowie pasterz diecezji.

„Mocni w Duchu” zagrali w bydgoskim kościele Bożego Ciała. – Czujemy się wyróżnieni, że w 25. roku istnienia naszej wspólnoty możemy uczestniczyć w szeroko pojętej ewangelizacji. Ewangelizacja to nic innego jak droga do Chrystusa – powiedział proboszcz ks. kanonik Ryszard Pruczkowski. – Koncert był wielkim świętem radości i wyznania wiary. Przypomnieniem, że jesteśmy posłani – tak jak apostołowie – by głosić Ewangelię. Tydzień Ewangelizacji obfitował w nauki, świadectwa i w osobiste doświadczenia. Pokazał, że mamy być świadkami dla tych, którzy nie zaglądają do kościołów. By patrząc na nas, widzieli, że w naszych sercach żyje Chrystus – zakończył ks. kanonik Pruczkowski.

Organizatorami Tygodnia Ewangelizacji były: Szkoła Nowej Ewangelizacji Diecezji Bydgoskiej, Oddział Bydgoski Fundacji Ruchu Światło-Życie, parafie oraz stowarzyszenia, ruchy i wspólnoty działające na terenie diecezji bydgoskiej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki