Logo Przewdonik Katolicki

Dziewczyny z "Ósemki"

Kamila Tobolska
Fot.

Przyjaciółki z czarnkowskiego liceum − Milena Olszewska i Ewa Jabłońska, w 2005 r. razem zaczęły pielgrzymować na Jasną Górę.

Tak jak każdego pielgrzyma dopadało je czasami zmęczenie i nękały odciski. U Mileny pojawiały się one nie na nogach, ale na rękach, od 6. roku życia porusza się bowiem o kulach. Problemy ma jednak od urodzenia. Jej prawa noga była krótsza i bardzo słaba. Po nieudanych próbach wzmocnienia, kiedy Milena miała 15 lat, lekarze podjęli decyzję o amputacji na wysokości połowy uda. Pozostało więc chodzenie z protezą. Mimo to uśmiech nie znika jej z twarzy. – Milena słynie zresztą z tego na pielgrzymce – podkreśla Ewa.

Jak przyznaje Milena, mimo niepełnosprawności zawsze była bardzo samodzielna. Kiedy zdecydowała się wyruszyć na Jasną Górę, największym wyzwaniem okazało się nie fizyczne niedomaganie, ale to, że była zmuszona polegać na innych. – Podczas pielgrzymki musiałam nauczyć się prosić o pomoc. Jestem bardzo uparta, ale tam musiałam pogodzić się z tym, że nie dam rady iść przez wszystkie etapy czy nieść swojego podręcznego plecaka – wspomina. Pod koniec studiów pedagogicznych, które ukończyła w Gorzowie, gdzie mieszka do dziś, zaczęła wyczynowo trenować łucznictwo i nie mogła już tak bardzo nadwerężać rąk na pielgrzymkowym szlaku. Do tej pory stara się jednak odwiedzać swoją Grupę 8 na trasie. Tym bardziej że cały czas pielgrzymuje w niej Ewa, która na co dzień mieszka w Poznaniu. Kiedy zaczęła przygodę z pielgrzymką, była jeszcze studentką medycyny, szybko więc włączyła się w pielgrzymkową pomoc medyczną. – Tak naprawdę na szlaku prawie każdy potrzebuje jakiegoś drobnego wsparcia medycznego. To, że go udzielam, bardzo zbliża mnie do grupy – zauważa.

Obie dziewczyny, Milenę i Ewę, zaprosiliśmy z Hubertem Piechockim do kolejnej audycji z pielgrzymkowego cyklu realizowanego wspólnie z Radiem Emaus. Zapewniamy, że warto posłuchać ich opowieści...

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki