Logo Przewdonik Katolicki

Studiowanie seniora

Magdalena Guziak-Nowak
Fot.

Obserwacja życia sama podaje tematy, którymi powinniśmy się zająć. Teraz ważne jest wykształcenie osób, które będą potrafiły kompetentnie pracować z osobami starszymi przekonuje dr hab. Małgorzata Duda z UPJP2 i zaprasza na studia z... gerontologii społecznej.

– Obserwacja życia sama podaje tematy, którymi powinniśmy się zająć. Teraz ważne jest wykształcenie osób, które będą potrafiły kompetentnie pracować z osobami starszymi – przekonuje dr hab. Małgorzata Duda z UPJP2 i zaprasza na studia z... gerontologii społecznej.

  
I wcale nie chodzi o kolejny modny kierunek, który egzotyczną nazwą ma tylko złowić studentów, ale o odpowiedź na konkretną potrzebę, jaką jest umiejętność sprawnego kontaktu z seniorami w bardzo szybko starzejącym się społeczeństwie. Celem studiów z gerontologii jest nabycie wiedzy i kompetencji do pracy z ludźmi starszymi, ich bliskimi i na rzecz osób starszych, w kierunku poprawy jakości życia seniorów.
Gerontologię, czyli naukę o procesach starzenia się, od roku akademickiego 2013/2014 będą mogli studiować adepci Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. To pierwsza uczelnia w Krakowie, która rozszerzyła swoją ofertę edukacyjną w tym kierunku.
 
Charakterystyka studiów
Studia z gerontologii społecznej są propozycją interdyscyplinarnych studiów z zakresu psychologii, pedagogiki, prawa, pracy socjalnej i szeroko rozumianej polityki społecznej. Postępująca profesjonalizacja zawodów wsparcia społecznego, jak również zawodów medycznych i prawnych, sprawia, że w obliczu szybkiego zwiększania się liczby osób starszych, niezbędni są pracownicy odpowiednio przygotowani do kontaktowania się z seniorami i właściwie zaspokajający ich potrzeby. Studia przeznaczone są dla osób zainteresowanym problematyką wieku dorosłego. Skorzystają z nich zarówno ci, którzy już pracują z seniorami, jak i osoby, które dopiero się do tego przygotowują.
 
Dla kogo?
Gerontologia przeznaczona jest dla absolwentów kierunków społecznych i humanistycznych, prawnych lub medycznych, którzy w swej codziennej pracy zajmują się osobami starszymi lub zamierzają pracować z tą grupą społeczną, m.in. w charakterze opiekunów, terapeutów, doradców, pracowników socjalnych, osób zarządzających instytucjami pomocy społecznej, pracowników instytucji oświatowych i kulturalnych, kuratorów sądowych, prawników. Studia przydadzą się też fundacjom i stowarzyszeniom działającym na rzecz seniorów. Pomysłodawczyni nowego kierunku dr hab. Małgorzata Duda, socjolog i teolog z 25-letnim stażem pracy jako nauczyciel pracowników socjalnych, zachęca, aby z oferty skorzystali także ci, którzy w swoim bliskim otoczeniu, np. w domu, mają pod opieką seniora. – Dziś wiele funkcji opiekuńczo-wychowawczych przejmują instytucje państwowe – mówi. – Ale przecież naturalnym jest, że starymi rodzicami zajmują się ich dzieci. Mam nadzieję, że uda nam się przełamać nieuzasadniony lęk przed opieką nad osobami w podeszłym wieku. Poza tym polecam studia także animatorom grup parafialnych, bo dzięki nim będą wiedzieli, jak wykorzystać potencjał seniorów w lokalnej społeczności. To niespożyta siła i wielki potencjał.
Studia z gerontologii społecznej są studiami podyplomowymi i trwają dwa semestry (250 godzin). Kandydaci muszą legitymować się dyplomem ukończenia studiów wyższych (co najmniej I stopnia – licencjat zawodowy) oraz wypełnić oświadczenie o gotowości do opłacenia pełnych kosztów swej nauki (1800 zł). Kierunek zostanie uruchomiony, jeśli zgłosi się grupa przynajmniej 18 studentów.
To nie pierwsza inicjatywa UPJP2, w centrum której są nasze babcie i dziadkowie. Od 2011 r. działa tu Uniwersytet Trzeciego Wieku, umożliwiający dalszy rozwój intelektualny i kulturalny osobom nieaktywnym zawodowo.
 
WSPÓŁPRACA
Monika Wiertek, rzecznik UPJP2
 
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki