Logo Przewdonik Katolicki

Wskazywał nam drogę do Pana

Kamila Tobolska
Fot.

Dziękowaliśmy Bogu za 39 lat posługi kapłańskiej i 15 biskupiej w archidiecezji poznańskiej bp. Marka Jędraszewskiego, którego Benedykt XVI mianował arcybiskupem metropolitą łódzkim.

Dziękowaliśmy Bogu za 39 lat posługi kapłańskiej i 15 biskupiej w archidiecezji poznańskiej bp. Marka Jędraszewskiego, którego Benedykt XVI mianował arcybiskupem metropolitą łódzkim.

 

We Mszy św. dziękczynnej za dotychczasową posługę bp. Marka Jędraszewskiego sprawowanej w katedrze 31 sierpnia, obok abp. Stanisława Gądeckiego, biskupów pomocniczych, kapłanów, rodziny, przyjaciół i znajomych biskupa, uczestniczyło wielu jego uczniów i wychowanków, członków stowarzyszeń katolickich oraz osoby życia konsekrowanego, reprezentanci wyższych uczelni, a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

 

Dziękujemy za każde dobro

− Drogi arcybiskupie Marku, z wdzięcznością przyszliśmy, by dziękować Bogu za możliwość spotkania z tobą i czerpania z twojej wiedzy, mądrości i świadectwa wiary, co czyniliśmy jako słuchacze homilii, rekolekcji, wykładów i konferencji, jako czytelnicy książek i artykułów. Dziękujemy za każde dobro, które dzięki tobie stało się naszym udziałem – mówiła w imieniu archidiecezjan Bogumiła Kania-Łącka, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej (DIAK). − Jako biskup byłeś dla nas świadkiem i nauczycielem wiary. Służąc Ewangelii naszego Pana, wskazywałeś drogę do Niego i nauczałeś, jak ukazywać Go współczesnemu światu – zaznaczyła prezes, jednocześnie życząc arcybiskupowi nominatowi wsparcia Ducha Świętego na czas jego pasterskiej posługi w archidiecezji łódzkiej.

 

Na wzór Dobrego Pasterza

W homilii natomiast abp Stanisław Gądecki przypomniał, że kierowanie owczarnią Chrystusa wymaga ze strony biskupa wzorowego życia, nawiązywania autentycznych i konstruktywnych relacji z ludźmi, postawy zachęcającej do współpracy i ją rozwijającej, dobroci serca i cierpliwości, zrozumienia oraz współczucia w odniesieniu do cierpień ducha i ciała, a także wyrozumiałości i przebaczenia. − Chodzi bowiem o wyrażenie w jak najlepszy sposób największego wzoru, jakim jest Dobry Pasterz, Chrystus – tłumaczył metropolita poznański, dodając, iż jest przekonany, że abp Marek tego rodzaju talenty posiada. − Świadczy o tym chociażby jego praca w tak różnych odcinkach życia pasterskiego Kościoła, która przekracza również naszą archidiecezję – stwierdził kaznodzieja.

 

Żal odjeżdżać

− Jakże nie powtórzyć tutaj za Janem Pawłem II jego słów, kiedy żegnał naszą ojczyznę, będąc w niej po raz ostatni w sierpniu 2002 r.: „Żal odjeżdżać”. Zadanie, które zleca mi Benedykt XVI, podejmuję z wielkim przejęciem, ale jednocześnie z ufnością, że Bóg dopomoże, także dzięki waszej obecności i modlitwie – przyznał abp Marek Jędraszewski prosząc wszystkich archidiecezjan raz jeszcze o modlitewną pamięć.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki