Logo Przewdonik Katolicki

Ojcowie! Warto!

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Misjonarze Świętej Rodziny z Górki Klasztornej zapraszają na rekolekcje dla ojców z dziećmi. Spotkania, które zaplanowano przy najstarszym sanktuarium maryjnym w Polsce, potrwają od 1 do 5 sierpnia.

 

 

 
Uczestnicy wezmą udział w Mszach św., wspólnych modlitwach, wycieczkach rowerowych, a także w spływie kajakowym.
 
Relacja wymaga poświęceń
Dlaczego takie rekolekcje? Ks. Piotr Gałązka MSF, odpowiedzialny za ich organizację, przypomina, że na świecie żyje ponad 6 mld ludzi, a coraz więcej osób narzeka na samotność. – Samotność na ulicy, a nawet we własnej rodzinie. Zamiast nawiązywać dialog ze współmałżonkiem, „rozmawiamy” z telewizorem czy komputerem. Zamiast zainteresować się chorym sąsiadem, wyciszamy drzwi naszych mieszkań, a wizytę u matki lub ojca zastępujemy wypadem do marketu lub na narty. Zamiast bawić się z dziećmi, wynajmujemy opiekunki. Nie tylko nie poświęcamy sobie czasu, ale jeszcze okradamy się z niego nawzajem. A każda relacja „kosztuje”. A najbardziej relacja rodzic–dziecko – tłumaczy.
Kapłan dodał, że wyniki badań są zatrważające. Jednoznacznie wskazują na to, że rodzice poświęcają swoim pociechom coraz mniej czasu. Ks. Gałązka MSF uważa, że składa się na to wiele czynników – chociażby szybkie tempo życia, pośpiech za coraz wyższym standardem. To z kolei wiąże się często z kolejną pracą albo wjazdem za nią poza granice kraju. – Kiedy relacja matka–dziecko jest rozwijana od samego początku poprzez fakt narodzin, to relacja ojciec–dziecko jest znikoma albo czasami w ogóle jej nie ma. Ojcowie często wychowanie swoich pociech pozostawiają kobiecie. Obserwując rzeczywistość i odczytując znaki czasu, zrodziła się idea rekolekcji dla ojców z dziećmi – powiedział.
 
Bóg najlepszym Ojcem
Ks. Piotr Gałązka wskazał, jak ważna jest relacja ojciec–dziecko. Dlaczego? – Ponieważ pomaga nam odkryć, kim jest Bóg i jaki powinien być stosunek do Stwórcy. Każdy ma ojca: żyjącego, zmarłego, kochającego, obojętnego, ale ma. Każdy z nas wie również, jaki powinien być prawdziwy ojciec. Nawet, jeśli nasz nie stanął na wysokości swojego zadania, serce nam mówi, jaki powinien być. To w sercu nosimy jego obraz. Bóg, chcąc do nas trafić, przemówił właśnie do tego – ukrytego na dnie serca – obrazu. Objawił się nam jako najlepszy i jedyny Ojciec. Dlatego tak bardzo ważny jest obraz tego ziemskiego ojca, który będzie rzutował na naszą postawę wobec Ojca Niebieskiego – tłumaczy.
Kapłan podkreślił, że warto podjąć próbę zrozumienia olbrzymiej odpowiedzialności, jaką ma każdy ojciec wobec Pana Boga. – Każdego ojca, który dał życie dziecku, Bóg będzie sądził przede wszystkim z tego, czy był dobrym. Czy przez to ułatwił swoim pociechom wybudowanie mostu wiodącego do spotkania z Ojcem Niebieskim. To jest jego odpowiedzialne zadanie. Dlatego rekolekcje dla ojców z dziećmi mają przybliżyć ich do siebie. Pogłębić między nimi więź, a czasami na nowo ją odbudować. Czas poświęcony dziecku jest najlepszą „inwestycją”, choć w kategoriach dzisiejszego świata wcale nieopłacalną. Zapraszamy do sanktuarium w Górce Klasztornej. Bez mamy, ale pod okiem i płaszczem najlepszej Matki – Maryi – zakończył kapłan.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki