Logo Przewdonik Katolicki

Dotknąć historii

Błażej Tobolski
Fot.

Zejdźmy 6 metrów pod ziemię, aby odkryć Poznań sprzed tysiąca lat. Nowo otwarty Rezerwat Archeologiczny na Ostrowie Tumskim zaprasza!

 

  

 

 
Wieże poznańskiej katedry widać już z daleka, a jej podziemia, gdzie zachowały się pozostałości grobów pierwszych polskich władców, wielu z nas miało okazję już zwiedzić. My idźmy dalej, aż do ul. ks. Posadzego. Tam znajduje się budynek Rezerwatu, do którego dochodzimy wąską, brukowaną uliczką. Tak naprawdę kroczymy jednak dokładnie po grzbiecie wału okalającego gród poznański w X w.
Ów wał nie był, jak może się wydawać laikowi, utworzonym jedynie z ziemi nasypem zakończonym drewnianym ostrokołem. Była to monumentalna konstrukcja, zbudowana z drewna i kamieni, obsypana ziemią. U podstawy miała ona ok. 22 m, wznosiła się na wysokość 11 m, a łączna długość wałów wynosiła ok. 2 km. Archeolodzy prowadzący tu wykopaliska rozwiali wszelkie wątpliwości: to największe przedsięwzięcie budowlane podjęte na tych terenach do XIX w., świadczące o geniuszu ówczesnych budowniczych.
W klimat epoki, w której kształtowała się potęga państwa Piastów, wprowadza nas wyświetlany na początku naszej wizyty w Rezerwacie krótki film. Potem przeszklonym korytarzem przechodzimy nad fundamentami XVI-wiecznych murów z czasów bp. Jana Lubrańskiego. W końcu na własne oczy możemy zobaczyć zachowane fragmenty wału grodowego sprzed tysiąca lat. Pewnie trudno byłoby sobie wyobrazić, jak to wszystko wyglądało w rzeczywistości. Tu przychodzi nam z pomocą technika. Na stanowiskach multimedialnych (dostosowanych również do możliwości odbioru przekazu przez dzieci) przyjrzymy się bowiem dokładnie m.in. komputerowej wizualizacji konstrukcji wału. Z kolei makieta całego założenia grodowego przedstawiona jest na trójwymiarowym hologramie, dzięki któremu można prawie że dotknąć historii.
 
 

Poznański Rezerwat Archeologiczny został utworzony w 70 proc. ze środków unijnych przekazanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, środków własnych miasta Poznania (30 proc.), natomiast wkładem archidiecezji poznańskiej jest grunt, na którym zlokalizowano tę inwestycję.
 
Rezerwat Archeologiczny na Ostrowie Tumskim „Genius loci” (łac. Duch opiekuńczy miejsca) przy ul. ks. Posadzego 3 jest placówką Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Można go zwiedzać codziennie, oprócz poniedziałku, w godz. 10.00–16.00 (wtorek–czwartek), 12.00–19.00 (piątek), 11.00–19.00 (sobota) i 10.00–15.00 (niedziela – wówczas wstęp jest bezpłatny). Szczegółowe informacje na: www.muzarp.poznan.pl.
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki