Logo Przewdonik Katolicki

Czas na gotyk

Błażej Tobolski
Fot.

Jest tylko jeden taki wieczór w roku. Szkoda byłoby go przegapić, a właśnie się zbliża... 26 maja bowiem w Poznaniu, po raz trzeci, odbędzie się Wieczór kościołów.

Jest tylko jeden taki wieczór w roku. Szkoda byłoby go przegapić, a właśnie się zbliża... 26 maja bowiem w Poznaniu, po raz trzeci, odbędzie się „Wieczór kościołów”.

 

Uczestników poprzednich odsłon „Wieczoru kościołów” z pewnością nie trzeba będzie namawiać do wyjścia z domu w ten sobotni, majowy wieczór. Mieli oni bowiem już okazję odkryć piękno i sekrety barokowych oraz najstarszych świątyń Poznania. W tym roku swoje bramy otworzą kościoły gotyckie. Nawiedzając je, weźmiemy udział w ciekawych prelekcjach historycznych, zobaczymy miejsca niedostępne zazwyczaj dla turystów, a także wysłuchamy przygotowanych specjalnie na tę okazję koncertów. Oczywiście w każdym z nich będziemy również mogli zatrzymać się na chwilę modlitwy.

Tę wieczorną przechadzkę po mieście proponuję rozpocząć od kościoła pw. Bożego Ciała, ufundowanego przez samego króla Władysława Jagiełłę. Warto też podkreślić, że świątynia ta jest sanktuarium, niegdyś bardzo żywym, w którym szczególnie czczone jest Ciało Pańskie, a to za sprawą cudu Trzech Hostii, jaki wydarzył się w Poznaniu pod koniec XIV w.

Potem droga wypadnie nam przez położoną na wzgórzu dawną podmiejską osadę Święty Marcin (dziś samo centrum Poznania) i znajdujący się tu, zapewne już od początków XIII w., kościół pw. św. Marcina. Wiele czasu i trudu było trzeba, aby odbudować go po ogromnych zniszczeniach, jakich doznał podczas ostatniej wojny, o czym przekonamy się, oglądając film dokumentalny poświęcony tej tematyce.

Bardzo mało znana jest z kolei świątynia usytuowana przy ul. Wronieckiej. Dawny kościół katarzynek, czyli sióstr dominikanek, którego współfundatorem był książę Przemysł II, należy obecnie (od 1926 r.) do zgromadzenia księży salezjanów. To z tym miejscem związani byli błogosławieni wychowankowie salezjańskiego oratorium, tzw. Poznańska Piątka, których 70. rocznicę męczeńskiej śmierci obchodzimy w tym roku.

Nasz wieczór zakończy się na Wzgórzu św. Wojciecha, w świątyni poświęconej temu męczennikowi, którą ufundował prawdopodobnie król Bolesław Krzywousty. Może uda się nam wyjaśnić sprawę pobytu w tym miejscu świętego biskupa? Natomiast z całą pewnością będziemy mogli tam podziwiać przepiękną polichromię autorstwa Antoniego Procajłowicza i zstąpić do krypty zasłużonych Wielkopolan, tzw. Poznańskiej Skałki. Tutaj też, o godz. 22.00, abp Stanisław Gądecki odprawi Mszę św. wieńczącą tegoroczny „Wieczór kościołów”.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki